Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie
“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid

Sesja popularnonaukowa „Romeo i Julia XXI wieku”

3 kwietnia 2009

W uroczystej atmosferze 3 kwietnia 2009 roku spotkali się goście, pracownicy i uczniowie szkoły na sesji popularnonaukowej „Romeo i Julia XXI wieku”.

Miłość to jedna z uniwersalnych wartości przejawiających się zarówno w życiu każdego człowieka, jak i w wytworach jego działalności, całym dorobku cywilizacyjnym, a szczególnie w sztuce. Podczas tego spotkania jego goście i uczestnicy przyglądali się bliżej temu uczuciu, które jednocześnie może być siłą sprawczą, ale też destrukcyjną w ludzkim działaniu. Uroczystego otwarcia sesji dokonała oraz wygłosiła krótkie słowo wstępne pani dyrektor – dr Urszula Zimińska, która zwróciła uwagę na humanistyczne przesłanki miłości jako najważniejszej wartości w życiu każdego człowieka.

To spotkanie miało charakter sesji, na które składały się wystąpienia:

  • pana dr Tomasza Wroczyńskiego – Pracownika Instytutu Polonistyki Stosowanej w Warszawie, Prodziekana Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autora wielu podręczników szkolnych i publikacji naukowych, który w wykładzie „Różne oblicza miłości w literaturze”, przedstawił zarys historycznoliteracki na temat ujęcia miłości w literaturze minionych epok.
  • pana Alberta Sienkiewicza – poety, absolwenta Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie, studenta Szkoły Głównej Handlowej, basisty legendarnego radzymińskiego zespołu „Zdech Ci Ptak”, tekściarza i autora opublikowanego w ubiegłym roku tomiku wierszy „Miłość w czasach Turbokiślu”, który zaprezentował kilka swoich wierszy, w których została ukazana miłość pozbawiona uczuć wyższych.

Następnie został rozstrzygnięty szkolny konkurs na pracę literacką – esej, prezentację multimedialną i pracę plastyczną, poświęcone tematyce miłości. Pani Dyrektor zaprezentowała nagrody – ksiązki „Romanse prezydentów Stanów Zjednoczonych Ameryki” Longina Pastusiaka z autografem autora. Nagrody wręczali: pan Adam Mazurek, Prezes Oficyny Wydawniczo-Poligraficznej „Adam” – za prezentację, pani Magdalena Soszyńska-Kalinowska, Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury oraz pan Maciej Kolenda – Wizytator Kuratorium Oświaty w Warszawie za esej i pracę plastyczną.

Wyróżnieni uczniowie zaprezentowali swoje prace:

  • Marta Stańczak, uczennica klasy IIC – esej „Romeo i Julia XXI wieku – moje refleksje”,
  • Bartosz Karpiński, Anna Matusiak, uczniowie klasy IA – prezentacja multimedialna „Motyw miłości w sztuce” – praca ukazująca wątek szczęśliwej i niespełnionej miłości w sztukach plastycznych,
  • Dariusz Kuchta, Adrian Kielak, uczniowie klasy IIB – prezentacja multimedialna „Muzyka zwierciadłem duszy człowieka” - praca dotycząca motywów miłosnych,
  • Piotr Wilczyński, Krzysztof Kostrzewa, uczniowie klasy IIB – prezentacja multimedialna „Motyw miłości w literaturze” – praca, w której autorzy skupili się na wątku literackim,

Pan Leonard Suchan – Absolwent Szkoły wręczył na ręce pani Dyrektor zdjęcie z 1946 przedstawiające uczniów, nauczycieli i władze Radzymina. Odczytał również hymn młodzieży z Jego Rocznika.

Kolejnym punktem spotkania była krótka dyskusja, w trakcie której prelegenci i uczestnicy sesji spróbowali odpowiedzieć na pytanie kim są Romeo i Julia naszych czasów. Podsumowując pierwszą część sesji podkreślono, iż miłość istnieje tak długo jak człowiek i wywodzi się z jego najgłębszych potrzeb emocjonalnych. Towarzyszy nam od dzieciństwa i stale jest obecna poprzez zauroczenia wczesnej młodości, wybór życiowego partnera, rozwijanie swoich pasji, sztukę, naukę. Zmieniają się tylko jej oblicza.

Mottem sesji był cytat z kazania papieża Jana Pawła II „Nie lękajcie się miłości, która stawia przed wami wymagania”. Organizatorzy i Samorząd Uczniowski życzyli wszystkim aby dojrzałą i odpowiedzialną miłość, która nie tylko stawia przed nami wymagania lecz jest źródłem siły, natchnieniem do nauki lub pracy odnaleźli i pielęgnowali w swoim życiu. Na zakończenie goście wysłuchali krótkiego koncertu szkolnego Zespołu Muzycznego „Anima Mea” pod kierownictwem pana Kazimierza Bryzka. Następnie uczestnicy sesji spotkali na poczęstunku w Sali Tradycji, podczas którego prowadzono ożywione dyskusje, których tematem były oblicza miłości.