Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie
“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid

Uroczystości obchodów jubileuszu zaplanowane zostały starannie, a do ich realizacji włączyła się cała społeczność szkolna. Pracując wspólnie nad przygotowaniem święta czuliśmy wyjątkowego ducha tego historycznego budynku. Nauczyciele odczuwali autentyczną dumę przekazując uczniom wiedzę dotyczącą bogatej historii naszej szkoły. Młodzież natomiast, miała okazję poznać lepiej dzieje swojej Małej Ojczyzny. Nasze starania i trud włożony w zorganizowanie święta ukoronowane zostały 1 października 2005 r.

Honorowy patronat nad świętem objęli: pan Adam Struzik – Marszałek Sejmiku Wojewódzkiego, pan Konrad Rytel – Starosta Powiatu Wołomińskiego, pan Zbigniew Piotrowski – Burmistrz Miasta i Gminy Radzymin, pan Adam Mazurek – prezes Oficyny Wydawniczo - Poligraficznej „Adam”.

Uroczyste obchody święta rozpoczęły się o godzinie 11.00 Mszą Świętą w Kolegiacie Radzymińskiej. Więzi, które liceum przez lata wypracowało ze społecznością lokalną zaowocowały dużym zainteresowaniem obchodami Jubileuszu wśród mieszkańców Radzymina. Nie zawiedli nas przyjaciele szkoły, byli pracownicy, absolwenci oraz honorowi goście, których liczne grono mieliśmy okazję zaprosić do wspólnego świętowania. Wśród gości znaleźli się: nasi honorowi patroni oraz pani Elżbieta Matejka – dyrektor Departamentu Wychowania i Profilaktyki w Ministerstwie Edukacji Narodowej, pani Anna Wesołowska – dyrektor Wydziału Kształcenia Ponadgimnazjalnego w Kuratorium Oświaty w Warszawie, pani Wioletta Laszczka - Bubień – naczelnik Wydziału Szkolnictwa Artystycznego w Ministerstwie Kultury, ksiądz prałat Stanisław Kuć – proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Radzyminie, pan pułkownik Jerzy Stwora.

Wszystkich przybyłych powitała Pani Dyrektor w auli szkoły, gdzie odbyło się oficjalne otwarcie obchodów Jubileuszu. Wśród podniosłej i nierzadko wzruszającej atmosfery towarzyszącej spotkaniom po latach, wysłuchaliśmy przemówienia Pani Dyrektor oraz honorowych gości: przedstawicieli Kuratorium Oświaty, Ministerstwa Kultury i Ministerstwa Edukacji Narodowej. W refleksyjny nastrój wprowadziły zgromadzonych słowa pani Elżbiety Matejki: „W historii szkoły uroczystości jubileuszowe mają szczególne znaczenie. Każdy jubileusz skłania do spojrzenia wstecz, sprawia, że zastanawiamy się nad upływem czasu i jego wymiarem, staje się także okazją do przypomnienia najistotniejszych spraw, które były naszym udziałem, a dotyczyły osobistej i wspólnotowej przynależności do tego miejsca i tych murów oraz, co najważniejsze, do wszystkich osób, które razem z nami przeżywają dzisiejszą uroczystość. Wokół nas dokonuje się historia. Nowa piękna karta z życia szkoły zostaje zapisana”. Odczytane zostały również listy gratulacyjne od władz państwowych i samorządowych. Między innymi Mazowiecki Kurator Oświaty pan Ryszard Raczyński wspominając „genius loci – ducha opiekuńczego szkoły” gratulował Pani Dyrektor, Gronu Pedagogicznemu i uczniom dążenia do wszechstronnego rozwoju młodych ludzi i życzył pomyślności, spełnienia marzeń i dalszych sukcesów.

Wiele ciepłych słów padło z tej okazji z ust naszych honorowych patronów, którzy gratulując nam wspaniałego jubileuszu docenili pracę szkoły i wyjątkową atmosferę nauki. Wyrazili również swoją aprobatę dla przyjętego kierunku rozwoju Liceum. Pan Adam Mazurek – Prezes Oficyny Wydawniczo – Poligraficznej „Adam”, którego pomoc w zorganizowaniu obchodów niewątpliwie przyczyniła się do uświetnienia uroczystości, zwracając się do Pani Dyrektor i zgromadzonych napisał: „Kierowanie współczesną szkołą jest procesem trudnym i złożonym. Minęły zaledwie trzy lata, gdy objęła Pani stanowisko dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie. W tym krótkim okresie zjednała sobie pani kadrę pedagogiczną dla realizacji programu poprawy efektywności kształcenia i wychowania. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt wyeksponowania w tym programie wychowania obywatelskiego i patriotycznego, a także elementów upowszechniających wiedzę o bezpieczeństwie z jednoczesnym kształtowaniem właściwych postaw licealistów wobec zagrożeń i sytuacji nadzwyczajnych.(…) Tradycją szkoły jest kreatywny rozwój talentów uczniowskich poprzez wieloraką działalność popularnonaukową, kulturotwórczą i charytatywną. (…) Na ten Jubileusz i na kolejne lata wszystkim pracownikom szkoły życzymy byście cieszyli się jak najlepszym zdrowiem, by praca wasza przynosiła jak najlepsze wyniki dydaktyczno - wychowawcze i dawała Wam pełne zadowolenie osobiste, godne nauczycielskiego trudu.” Niewątpliwie miłą i wzruszającą chwilą było wręczenie medali i pamiątek okolicznościowych dla honorowych gości, absolwentów i wieloletnich pracowników: nauczycieli oraz osób pracujących w pionie administracji i obsługi. Gromkim brawom dla osób obdarowanych nie było końca. Mamy nadzieję, że pamiątkowe medale pozostaną w ich domach jako cenna pamiątka i dowód przywiązania do Liceum.

Ducha naszego sobotniego święta wspaniale ilustrują słowa wypowiedziane podczas przemówienia Pani Dyrektor: „Przez długi okres zaborów, walki o niepodległość i burzliwy wiek XX szkoła wychowywała młodzieży w atmosferze patriotyzmu i tradycji narodowych, kształtując przyszłe pokolenia pedagogów i nauczycieli. Obecnie te tradycje pielęgnujemy i wzbogacamy. Jesteśmy dumni z młodzieży, która odnosi wiele wspaniałych sukcesów w różnorodnych konkursach humanistycznych, sportowych i europejskich”.

Wzruszenie wśród grona pedagogicznego i naszych gości wywołały wspomnienia emerytowanych nauczycieli, dyrektorów i wychowanków, którzy opowiadając o swoich przeżyciach i latach spędzonych w murach naszej szkoły ożywili w słuchaczach dumę z tego, że mogą się uczyć lub pracować w tak wyjątkowym miejscu.

Uwieńczeniem oficjalnej części obchodów Jubileuszu było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ”160 lat Szkoły”. Prace uczniów wyeksponowane w szkole zostały ocenione i nagrodzone.

Laureaci konkursu czuli niewątpliwie dumę wynikającą z tego, że ich praca została wyróżniona spośród wielu innych.

Po zakończeniu części oficjalnej młodzież pod opieką pani Ewy Całki i pani Edyty Zielonki przedstawiła gościom program artystyczny, montaż poetycko – muzyczny o treściach patriotycznych, który wzbudził wzruszenie i skłonił do refleksji nad historią naszego państwa. Uczniowie występujący na scenie zabrali swoich widzów w dynamiczną podróż przez dzieje Polski od XIX wieku, w którym powstała nasza szkoła, do czasów współczesnych. Emocje wywołane wspólnym odbiorem pieśni, nierozłącznie związanych z młodością i patriotyczne uniesienie widoczne były na twarzach wszystkich zgromadzonych. Wiele osób ocierało łzy wzruszenia i śpiewało razem z naszymi szkolnymi artystami. Młodzież, która w swój występ włożyła wiele uczuć i autentycznego przekazu emocjonalnego została nagrodzona oklaskami na stojąco. To chyba najwspanialsza nagroda jakiej może spodziewać się artysta. Około godziny 15.00 Pani Dyrektor, Grono Pedagogiczne i młodzież zaprosili gości do wspólnego zwiedzania szkoły. Wiele osób podziwiło nasz szkolny zbiór pamiątek wyeksponowanych w Sali Tradycji. Ileż wzruszeń może wywołać widok ulubionej pracowni , lub szkolnej ławki, w której spędziło się młodość, zawarło przyjaźnie na całe życie, a może nawet odnalazło swoją miłość! Wspomnienia klasówek, stresu, ale i radości oraz szczęśliwych chwil unosiły się w powietrzu jeszcze długo po zakończeniu święta. Mamy nadzieję, że nasi absolwenci i byli pracownicy jeszcze nie raz odwiedzą mury naszej szkoły i zawsze będą się w niej czuli tak jak 1 października: miłymi i oczekiwanymi gośćmi.

Ukoronowaniem wspaniałych chwil spędzonych w wiekowych murach naszej szkoły było spotkanie przy szwedzkim stole i biesiada okraszana chłopskim jadłem oraz żołnierską grochówką. Miłe chwile trwały długo i z przyjemnością będziemy je wspominać. Nasi goście odchodząc pozostawili po sobie dużo dobrych słów, wspomnień, pozytywnej energii i pamiątek, które zostały wyeksponowane w gmachu szkoły. Wiemy, że Liceum z pewnością jeszcze nie raz obchodzić będzie kolejne, „okrągłe” rocznice swojego istnienia. Duch szkoły trwać będzie w młodych pokoleniach absolwentów, dla których lata spędzone w Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie okażą się pierwszym krokiem w nowe życie. Żywimy nadzieję, że nasza szkolna społeczność, mieszkańcy Radzymina i grono przyjaciół związanych z Liceum, będzie z roku na rok liczniejsze i okaże się trwale ze sobą związane dążeniem do pielęgnowania historii, tradycji patriotycznych, ubogacania Małej Ojczyzny i połączone więziami sympatii oraz koleżeństwa. Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie wyróżnia się niepowtarzalną atmosferą oraz przyjaznym klimatem dla młodzieży, który dał się wyraźnie odczuć podczas świątecznego spotkania. W powietrzu unosił się zadowolony duch naszego patrona, który za życia z pasją podkreślał znaczenie patriotycznego i twórczego podejścia do każdej wykonywanej pracy.