“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid
KLUB EUROPEJSKI
Opiekunami są panie profesor: Jolanta Sitek i Karolina Odelska.
Klub Europejski jest skierowany dla uczniów klas I-III, zainteresowanych pogłębianiem swojej wiedzy na temat struktur europejskich, organizacji międzynarodowych oraz samorządności terytorialnej i historii najnowszej.
Spotkania koła odbywają się kilkakrotnie w ciągu semestru i polegają na przygotowywaniu oraz realizowaniu projektów i spotkań z interesującymi osobami. Uczniowie oprócz spotkań sesyjnych przygotowują się również do udziału w konkursach przedmiotowych związanych z rozwojem tożsamości i instytucji europejskich, ekonomiczną przyszłością Unii Europejskiej i naszego regionu, Powiatowego Konkursu Rzecznika Praw Konsumenta i Powiatowego konkursu wiedzy o przedsiębiorczości.
Uczniowie klas europejskich, menadżerskich i humanistycznych szczególnie chętnie włączają się w prace koła polegające na cyklicznym organizowaniu spotkań z przedstawicielami organów władzy samorządowej : Burmistrzem Miasta i Gminy Radzymin, Starostą Powiatu Wołomińskiego oraz Radnymi. Spotkania w Klubie Europejskim dają możliwość nawiązania dialogu, dyskusji i podejmowania tematów interesujących młodzież i dotyczących przyszłości i rozwoju Radzymina oraz jego okolic. Nierzadko na spotkania zapraszani są również Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta lub przedstawiciele fundacji i stowarzyszeń działający na rzecz społeczności lokalnej.
Naszymi gośćmi byli: Burmistrz Miasta i Gminy Radzymin - pan Zbigniew Piotrowski, Starosta Powiatu Wołomińskiego - pan dr Maciej Urmanowski i pan Ryszard Węsierski, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta – pani Iwona Truszkowska.
Wycieczki Koła Europejskiego
W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie klasy IIa ekonomiczno-administracyjnej aktywnie działający w Kole Europejskim i Kole nauk społecznych, rozwijali swoje zainteresowania i umiejętności podczas wycieczek do instytucji związanych z gospodarką wolnorynkową. Odbyli zajęcia na Giełdzie Papierów Wartościowych oraz w Narodowym Banku Polskim. Spotkania te okazały się ciekawą alternatywą dla szkolnych zajęć i pomogły uczniom w przygotowaniach do licznych konkursów, w które byli zaangażowani. Możliwość kontaktu z pracownikami tych instytucji oraz obserwowania ich pracy była interesującym doświadczeniem. O wiele łatwiej jest uczyć się teorii gdy można skonfrontować ją z wiedzą praktyczną!!!!
Gimnazjaliści na tropach Wielkiej Historii
W roku szkolnym 2017/2018 związku z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości gimnazjaliści wzięli udział w wielu przedsięwzięciach. Aktywnie współpracowali z Międzyszkolnym Klubem Historycznym AK oraz angażowali się w uroczystości gminne związane z obchodami 11 listopada oraz Święta Konstytucji 3 Maja.
Uczniom szczególnie zapadły w pamięć chwile, kiedy mogli na własnej skórze doświadczać historii. Podczas spotkania z „Żywą historią” zdobywali wiedzę na temat rycerstwa i szlachty sposobów walki, broni i taktyki wojennej stosowanej przez wojsko polskie na przestrzeni dziejów. Podczas tych zajęć mogli dotknąć, a nawet przymierzyć elementy uzbrojenia defensywnego, poznać zasady walki mieczem, szablą, używania broni palnej na polu walki.
Wycieczka do Cytadeli Warszawskiej również okazała się ważnym wydarzeniem. To jedno z muzeów gdzie można dotknąć eksponatów, poczuć ciężar kajanów oraz sprawdzić jak czuli się więźniowie zamknięci w carskim areszcie. Dzięki takim doświadczeniom bardziej doceniamy wysiłek minionych pokoleń zmierzający do odzyskania niepodległości.
W turniejowych szrankach
W roku szkolnym 2017/2018 członkowie Koła Europejskiego przygotowywali się do udziału w wielu konkursach przedmiotowych. Wzięli udział w szkolnym turnieju wiedzy historycznej „Polska za panowania władców elekcyjnych”, Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Krąg” Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Społeczeństwie „Kalejdoskop” „Ogólnopolskim Konkursie Państwowej Komisji Wyborczej „Wybieram Wybory” . W kilku odnieśliśmy prawdziwe sukcesy.
W Ogólnopolskim Konkursie „Wojna polsko-bolszewicka 1920” zwyciężyliśmy w dwóch kategoriach: film (Filip Miękus z klasy II a) oraz komiks (Cezary Świerczewski z klasy IIICG) oraz otrzymaliśmy wyróżnienia (Kinga Szewczyk z klasy 3c), Zwyciężyliśmy również w Powiatowym Konkursie Wiedzy o Historii Mazowsza zarówno drużynowo jak i indywidualnie (Łukasz Maśluch z klasy 3 c) uzyskując najlepsze wyniki spośród szkół powiatowych. W Powiatowym Konkursie wiedzy o Przedsiębiorczości zdobyliśmy II miejsce (Wiktoria Królik z klasy 3 BG), w kategorii szkół gimnazjalnych.