Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie
“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid
 Hiszpańska eskapada OLE!!!

Hiszpańska eskapada OLE!!!

W dniach 20-28 października 2017 roku wybraliśmy się wraz z klasami III AG, III BG i III CG na wycieczkę do Francji, Hiszpanii i Włoch. Podczas wyjazdu opiekowali się nami pani Karolina Odelska, pani Anna Romaszko, pani Lidia Wize oraz pan Tomasz Dąbrowski. Przewodniczkami naszego zwiedzania były pani Natalia i pani Dominika z biura podróży ATAS.

Wyjechaliśmy z Radzymina w piątek rano i rozpoczęliśmy długą i obfitującą w ciekawe wydarzenia podróż. Droga była wyczerpująca, ale doprowadziła nas do pierwszego celu- miasta Avignon w pięknej Prowansji we Francji. Na początku udaliśmy się na słynny Most Awinioński, który znajduje się nad rzeką Rodan. Następnie zwiedzaliśmy Pałac Papieży, w którym za pomocą audioguide’ów w języku angielskim poznawaliśmy losy papieży podczas niewoli awiniońskiej. Po zwiedzaniu mieliśmy czas wolny na zakup pierwszych pamiątek oraz odpoczynek. Na koniec dnia zjedliśmy obiad w restauracji typu Flunch, a potem udaliśmy się do hotelu.

W niedzielę rano, po śniadaniu ruszyliśmy autokarem w stronę granicy hiszpańskiej. Po 5-godzinnej jeździe dotarliśmy do muzeum Salvadora Dali w Figueres. Zaintrygowało nas tam wiele surrealistycznych obrazów oraz rzeźb tego katalońskiego artysty. Następnie pojechaliśmy do pobliskiej Girony. Tam odwiedziliśmy katedrę oraz przeszliśmy przez most, z którego widać było piękne, kolorowe kamienice. Po krótkim spacerze uliczkami Girony mogliśmy nacieszyć się wspaniałymi widokami średniowiecznego miasta oraz zjeść obiad. Następnie pojechaliśmy do hotelu w Blanes, na wybrzeżu Costa Brava. Wieczorem poszliśmy na pobliską plaże, gdzie świetnie się bawiliśmy chlapiąc się nawzajem w morzu lub odpoczywając i podziwiając widoki miasteczka nocą.

Następnego dnia rano wyruszyliśmy w drogę na masyw Montserrat. Aby tam dotrzeć, wjechaliśmy kolejką górską, która była bardzo ekscytująca. Po wyjściu z kolejki ujrzeliśmy niesamowity widok na góry oraz krajobraz pięknej Katalonii. Następnie poszliśmy do klasztoru Matki Bożej, gdzie zobaczyliśmy figurę Czarnej Madonny oraz piękne wnętrza świątyni. Po zjeździe na dół autokarem udaliśmy się do Barcelony. Naszym głównym punktem zwiedzania był kościół Sagrada Familia, który obejrzeliśmy również wewnątrz. Pomagały nam w tym audioprzewodniki po angielsku. Po wyczerpującym i pełnym atrakcji dniu zwiedzania wróciliśmy do hotelu.

Wtorek rozpoczęliśmy od zwiedzania oceanarium w Barcelonie. Spotkaliśmy się tam z wieloma gatunkami ryb oraz z rekinami i pingwinami. Największe wrażenie wywarł na nas ruchomy tunel, w którym byliśmy otoczeni wieloma gatunkami morskich stworzeń. Następnie pojechaliśmy na spacer po parku Guell, z którego widać był panoramę Barcelony. Ostatnim punktem była gra miejska na najsłynniejszej ulicy- La Rambla, podczas której naszym zadaniem było odnalezienie miejsc pokazanych na mapie i odpowiedzenie napytania z nimi związane. Najszybsza okazała się drużyna dziewczyn z klasy III CG. W trakcie czasu wolnego naszą szczególną uwagę przykuł targ La Boqueria St Josep, gdzie można było kupić hiszpańskie przysmaki, świeże owoce, kraby, skorupiaki i ryby. Pod koniec dnia zwiedziliśmy muzeum Pablo Picasso. Zajęcia odbywały się w języku angielskim.

Kolejny dzień przeznaczony był na odpoczynek. Spędziliśmy go w miejscowości Tossa de Mar, gdzie plażowaliśmy i zwiedzaliśmy przepięknie położone ruiny starego fortu. Po tym udaliśmy się na rejs statkiem do sąsiedniego Lloret de Mar, słynnego kurortu, gdzie mieliśmy odrobinę czasu wolnego. Ostatnią atrakcją był wieczorny spacer po Blanes. Weszliśmy na ogromną skałę położoną na morzu, z której widać było przepiękny zachód słońca i panoramę miasteczka. Po zrobieniu grupowych zdjęć na tle pięknego morza wróciliśmy do hotelu.

W czwartek rano wykwaterowaliśmy się z hotelu, po czym pojechaliśmy do ogrodów w Blanes. Spotkaliśmy się tam z ciekawymi okazami roślin oraz palm. Następnie wyruszyliśmy w drogę do Monako. Byliśmy tam o północy i spacerowaliśmy pięknie oświetlonymi ulicami. Widzieliśmy pałac księcia Alberta oraz słynne kasyno. Po spacerze ruszyliśmy w drogę do Włoch.

Piątek rozpoczęliśmy od zwiedzania Werony. Widzieliśmy tam figurę Julii, czyli głównej bohaterki dramatu Szekspira pt.”Romeo i Julia” , oraz całą piękną starówkę. Niestety nie widzieliśmy balkonu Julii, ponieważ był w remoncie. Następnie po 3 godzinach zwiedzania oraz czasu wolnego pociągiem przemieściliśmy się do Padwy. Poszliśmy tam do Bazyliki św. Antoniego, gdzie zobaczyliśmy relikwie tego świętego. Ok. godziny 19 wyruszyliśmy w powrotną drogę do Polski.

W Radzyminie byliśmy w sobotę ok. godziny 16. Podsumowując, wycieczka ta bardzo nam się podobała. Zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc, dowiedzieliśmy się informacji na temat innych kultur i tradycji. Nie zapomnimy tego wyjazdu na długo.

Maria Janiszewska i Aleksandra Sęk kl. III BGZobacz zdjęcia