Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie
“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid
 Zakończenie projektu „Wzrost jakości nauczania poprzez mobilność zagraniczną kadry edukacyjnej”

Zakończenie projektu „Wzrost jakości nauczania poprzez mobilność zagraniczną kadry edukacyjnej”

W grudniu 2017 roku zakończył się projekt mobilności kadry edukacyjnej realizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w Radzyminie. Projekt ten był współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Głównym celem projektu było podniesienie kompetencji zawodowych nauczycieli, poznanie nowoczesnych i innowacyjnych metod nauczania, w tym metody CLIL – zintegrowanego nauczania języka angielskiego i przedmiotu, jak również doskonalenia umiejętności językowych. W roku 2016 grupa nauczycieli różnych przedmiotów uczestniczyła w kursach doskonalących dla nauczycieli zorganizowanych przez placówki edukacyjne w Wielkiej Brytanii: International Studies Programmes, The Lake School of English oraz English Language Centre. Zajęcia były prowadzone przez wykwalifikowanych wykładowców specjalizujących się z zagadnieniach związanych z nauczaniem przedmiotów humanistycznych oraz ścisłych, w tym metodą CLIL, w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W grupie uczestników kursów zagranicznych znaleźli się: pani Małgorzata Gumkowska-Murray – “Language, Life and Culture in the UK Today”(Oxford), pani Anna Romaszko – “Language and Culture Course for Teachers” (Brighton), pan Tomasz Dąbrowski - "Creative Activities & Motivating Materials for the Secondary Classroom" (Southampton), pani Karolina Odelska i pan Bartłomiej Tomczyk: „ C.L.I.L. – Content and Language Integrated Learning Methodology and Language” (Portsmouth), pani Magdalena Kotlarz, pani Katarzyna Kostrzewa, pani Justyna Bylak, pani Edyta Maciejska, pani Katarzyna Kaliszuk – „English For European Educators” (Portsmouth). Zajęcia odbywały się w grupach międzynarodowych, co pozwoliło na nawiązanie kontaktów oraz wymianę doświadczeń z innymi nauczycielami z Europy. Oprócz zgłębiania wiedzy podczas warsztatów z brytyjskimi wykładowcami, uczestnicy brali udział w wielu zajęciach popołudniowych, m.in.; spektaklach teatralnych, koncertach, wycieczkach edukacyjnych, jak również spotkaniach z nauczycielami z innych krajów europejskich. Niewątpliwie doskonałą okazją do poznania kultury i zwyczajów Brytyjczyków było goszczenie w domach brytyjskich rodzin.

Dzięki udziałowi w projekcie, nauczyciele zdobyli wiedzę na temat nowych metod nauczania przedmiotów, poznali ciekawe narzędzia do pracy z uczniami, w tym narzędzia ICT oraz rozwinęli swoje umiejętności językowe, co ma przełożenie na podniesienie jakości pracy szkoły oraz poszerzenie oferty nauczania dwujęzycznego w placówce.

Dofinansowanie projektu wyniosło 27124 EURO i objęło koszty związane z podróżą, wsparciem indywidualnym i opłatą za kurs każdego z uczestników oraz wsparciem organizacyjnym dla placówki.