Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie
“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid
 Święto liczby Pi

Święto liczby Pi

14 marca 2019 roku uczniowie klas: I a i II a uczestniczyli w obchodach Dnia Pi na wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Dzień Liczby π jest nieoficjalnym świętem obchodzonym corocznie, głównie w amerykańskich kręgach akademickich i szkolnych. Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby π, jako że w USA data ta jest zapisana jako “3.14”.

Uczniowie wysłuchali wykładu prof. Jarosława Grytczuka na temat: „Metafizyki losowości w muzyce i sztuce”. Młodzież dowiedziała się, że zjawiska losowe fascynują od dawna, nie tylko naukowców czy hazardzistów, ale także artystów. W muzyce współczesnej, w sztukach plastycznych, znajdziemy liczne próby artystycznego wykorzystania przypadku. Podczas wykładu były przedstawione spektakularne przykłady tego fenomenu w twórczości wybitnych malarzy i kompozytorów.

Bieżący rok jest Rokiem Matematyki, dlatego chcieliśmy się zapisać na kartach historii i wzięliśmy udział w próbie ustanowienia nowego Rekordu Polski w najdłuższym „żywym” rozwinięciu liczby Pi. Pobiliśmy rekord Polski, rozwinięcie składało się z 391 cyfr.

Wysłuchaliśmy również wykładu dr Krzysztofa Brysia, dr Pawła Naroskiego, dr Tomasza Brengom na temat: „Wojny stałych”. Trzy najsłynniejsze stałe w matematyce - liczba pi, liczba Eulera e oraz złota proporcja fi – osobiście spierały się, która z nich jest najważniejsza ujawniając przy okazji swoje matematyczne własności, historyczne ciekawostki oraz mniej lub bardziej niespodziewane odniesienia kulturowe. Wykład odbył się w formie inscenizacji.