Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie
“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid
 Ponadpokoleniowy spektakl „Tysiąc franków Norwida”

Ponadpokoleniowy spektakl „Tysiąc franków Norwida”

20 grudnia 2016 r w naszej szkole odbył się spektakl pt „Tysiąc franków Norwida” autorstwa Mariusza Marczyka. W sztuce wystąpili aktorzy krakowskiej Sceny Edukacji Rode: Mariusz Marczyk jako C. K. Norwid, Lidia Marczyk jako Maria Sadowska oraz Jerzy Miedziński jako Tomasz August Olizarowski.

Licealiści zgromadzeni w szkolnej auli mogli podziwiać dramat w trzech aktach. Całość dzieła była poświęcona naszemu patroni szkoły- a dokładniej życiu Norwida na emigracji. „Tysiąc franków Norwida” to nie tylko przejmująca historia życia poety, jego miłości do polskiej emigrantki Marii Sadowskiej, ale także ból spowodowany życiem na emigracji oraz tęsknotą do kraju. Norwid, w szczególności w pierwszym akcie, opowiada o Polsce- tej pozbawionej państwowości, skłóconej oraz poddaje krytyce jej wady. Wciąż żywi nadzieje na urzeczywistnienie Polski zwycięskiej, niepodległej i uporządkowanej. Jego prorocze wypowiedzi skłaniają nas do refleksji, co trzeba z naszego życia usunąć, a co może je wzbogacić. Przesłanie „Tysiąca franków Norwida”, daje do myślenia, gdyż widz może porównać problemy narodu z tymi, które nękają nas współcześnie. Naród Polski jest wciąż skłócony, nie potrafimy się dogadać, a jednoczymy się tylko w obliczu jakiejś tragedii. Pan Mariusz (jako Norwid), zwraca również uwagę na kłopoty w rozumieniu wolności. Przedstawione diagnozy Norwida, odnoszące się do Polski i Polaków, pozostają nadal aktualne, a z upływem czasu jeszcze bardziej się spotęgowały.

Dramat pt. „Tysiąc franków Norwida” przybliżył nam w oryginalny sposób życiorys, twórczość i refleksje światopoglądowe naszego patrona szkoły C. K. Norwida, a jednocześnie doskonale odzwierciedlił współczesne problemy naszego narodu.


Natalia Wize kl. IIIc