Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie
“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid
 „Polska pod rządami Piastów” - Finał Szkolnego Konkursu Historycznego w Gimnazjum

Święto Odzyskania Niepodległości. „Polska pod rządami Piastów” - Finał Szkolnego Konkursu Historycznego w Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Radzyminie

Ślubowaniem uczniów klas I Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi rozpoczęliśmy Uroczystość Obchodów Święta Odzyskania Niepodległości. Pani Dyrektor Urszula Zimińska odczytała tekst ślubowania, który powtarzali uczniowie Gimnazjum. Poszczególne klasy reprezentowali: z klasy IAG: Aleksandra Piluch i Tomasz Szwejkowski, z klasy IBG: Wiktoria Królik i Bartosz Paź, z klasy ICG: Izabela Giera i Marta Rumińska. Społeczność uczniowską w Poczcie Sztandarowym reprezentowali: Katarzyna Wróbel, Aleksandra Klujewska i Jacek Borkowski z klasy IAG.

Następnie nastąpiło rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Historycznego „Polska pod rządami Piastów”.

„Gdy księstwo Mieszka I pojawiło się na kartach zapisanych przez obcych obserwatorów, sprawiło na nich wrażenie silnej wojskowo i zamożnej w zasoby organizacji politycznej o znacznym zasięgu terytorialnym.”

prof. Aleksander Gieysztor

Wiktoria Królik i Anna Różycka z klasy IBG powitały wszystkich nauczycieli i uczniów na uroczystym finale VII Szkolnego Konkursu Historycznego poświęconego okresowi panowania Piastów – pierwszej dynastii w Polsce. Nasz konkurs tradycyjnie organizowany jest w celu upamiętnienia Święta Odzyskania Niepodległości.

11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach niewoli stała się samodzielnym państwem. Ziemie zaborów pruskiego, rosyjskiego, austriackiego na powrót zrosły się w jedność. Marzenia Polaków o niepodległości po latach walki z germanizacją i rusyfikacją nareszcie się ziściły.

Ten doniosły w naszej historii moment zasługuje na pamięć i jest zachętą do refleksji nad naszym własnym patriotyzmem. Mieć ojczyznę, to ważne ale trzeba pamiętać o ty, że niepodległości nie dostaliśmy na zawsze. Szczególnie my, młodzi ludzie musimy udowodnić, że na niepodległą Polskę zasługujemy.

9 listopada 2015 r. został rozstrzygnięty VII Szkolny Konkurs Historyczny. Komisja Konkursowa w składzie: pani dyrektor Urszula Zimińska, pani Karolina Odelska, pani Jolanta Sitek, pani Lidia Wize po przeanalizowaniu prac uczniów podjęła decyzje o przyznaniu nagród i wyróżnień.

W kategorii prezentacja multimedialna najlepszą pracę nagrodzoną I miejscem wykonała Julia Kaczmarczyk z klasy IAG. Uczniowie obejrzeli zwycięską prezentację. W tej samej kategorii wyróżnione zostały prace zespołów: Marty Matuszczyk i Jakuba Gawińskiego z klasy IAG, Klaudii Wojtowicz, Karoliny Mazurek i Natalii Skibińskiej z klasy IIBG oraz Patrycji Latopolskiej, Julity Panasiuk, Mikołaja Milewskiego z klasy IIBG. Ozdobą naszego spotkania była praca plastyczna wykonana przez uczennicę klasy IBG - Aleksandrę Mróz pod tytułem „Obrona Głogowa”.

Kluczowym momentem finału konkursu były zmagania turniejowe, podczas których klasy kibicowały swoim zespołom. W tegorocznym turnieju wiedzy historycznej uczestnicy zajęli następujące miejsca:

Piotr Płaneta, Matusiak Jakub, Paweł Ryś z klasy IIBG – I miejsce,

Maciej Persona, Mikołaj Milewski, Piotr Klos z klasy IIBG – II miejsce,

Marcin Popławski, Jacek Borkowski, Władysław Aleksandrowicz z klasy IAG – III miejsce,

Justyna Kołodziejczyk, Julia Szypulska i Aleksandra Ślubowska z klasy IBG – Wyróżnienie,

Aleksandra Ziółkowska, Klaudia Jastrzębska, Oliwia Pachulska z klasy IIAG – Wyróżnienie,

Sandra Borkowska, Arkadiusz Balcer, Natalia Szatan z klasy IIAG – Wyróżnienie.

Organizatorem Szkolnego Konkursu Historycznego był Zespół Przedmiotowy Nauk Społecznych. Patronat nad konkursem sprawowała Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Radzyminie.

W trakcie trwania konkursu realizowany był uczniowski projekt edukacyjny. Projekt obejmował dwie kategorie konkursu: turniej wiedzy oraz opracowanie prezentacji multimedialnej. Projekt był realizowany zespołowo. W celu przeprowadzenia turnieju wiedzy w każdej klasie zostały wytypowane trzyosobowe zespoły, które następnie wzięły udział w turnieju wiedzy na temat „Polski pod rządami Piastów”. Podczas przygotowań do konkursu i w trakcie jego trwania zespoły zdobywały nową wiedzę, integrowały ją z różnych źródeł oraz rozwiązywały postawione problemy. Podobne zespoły zostały także wybrane do wzięcia udziału w opracowaniu prezentacji multimedialnych poświęconych „Polsce pod rządami Piastów”. Zwycięzcom gratulujemy wygranej!

Karolina Odelska

Jolanta Sitek

fot. Jakub Koniec, klasa IIAG