Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie
“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid
 „Podkowiński powraca do Chrzęsnego” wystawa malarska

„Podkowiński powraca do Chrzęsnego” wystawa malarska

Podkowiński we wnętrzach pałacu

29 lutego grupa uczniów liceum pod opieką pani Marii Różyckiej i pani Jolanty Sitek udała się do pałacu w Chrzęsnem na inaugurację wystawy „Podkowiński powraca do Chrzęsnego”. Wystawa została poświęcona 150 rocznicy urodzin malarza. Na ekspozycji znalazły się kopie prac artysty, prezentujące jego dorobek artystyczny, zwłaszcza obrazy związane z Chrzęsnem, a także publikacje poświęcone artyście. Inauguracji wystawy towarzyszył wykład Macieja Czyżewskiego, asystenta w pracowni malarstwa oraz pracowni rysunku warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ponadto widzowie obejrzeli spektakl teatralny „Podkowiński - Chrzęsne - impresja”, w którym wystąpili - Anna Lenartowicz – aktorka, autorka scenariusza oraz aktorzy – Julia Mańkowska, Witold Bieliński. Forma teatralna przybliżyła twórczość wybitnego malarza, a także jego powiązania z ostatnim rodem właścicieli Chrzęsnego. Dopełnieniem spotkania była projekcja hologramu, zawierająca watek Wladysława Podkowińskiego i jego związków z Chrzęsnem. Hologram przedstawia historię majątku opowiedzianą z perspektywy dwojga młodych ludzi zwiedzających obiekt, wzbogaconą komentarzem przewodnika - poezją Cypriana Kamila Norwida oraz wspomnieniami Władysława Podkowińskiego. Przywoływanie przez bohaterów historii pałacu łączy się z prezentacją ciekawych faktów i postaci związanych z tym miejscem. Pojawiają się wspomnienia o dawnych właścicielach, ale też ciekawe wątki z XIX wieku, kiedy to pałac w Chrzęsnem pełnił rolę salonu artystycznego. Tutaj bywał Cyprian Norwid, a także przebywał Władysław Podkowiński, prekursor polskiego impresjonizmu. Bohaterowie odkrywają przed widzem kulisy powstania obrazu „Szał uniesień”, prezentując jednocześnie historię jego nieszczęśliwej miłości do Ewy Kotarbińskiej, córki właściciela dóbr w Chrzęsnem.

Z historią pałacu w tle

Szczególne miejsce w historii pałacu należy do rodziny Koskowskich, którzy nabyli majątek w Chrzęsnem w roku 1859. Ich zamiłowanie do sztuki i kontakty towarzyskie sprawiły, że do Chrzęsnego zaczęli przybywać przedstawiciele inteligencji i świata artystycznego Warszawy. Od tego momentu pałac pretendował do rangi salonu artystycznego. Wincenty Koskowski miał pięć córek. Trzy z nich odegrały szczególną rolę w historii dworu. To Stanisława, Ewa i Wincentyna. Córki Wincentego Koskowskiego związały się z ciekawymi ludźmi, wywodzącymi się z kręgów artystycznych. A do Chrzęsnego zaczęli przybywać artyści, m.in. prekursor impresjonizmu - Władysław Podkowiński. Do rangi legendy urosła historia niespełnionej miłości młodego Podkowińskiego do Ewy Kotarbińskiej, żony przyjaciela. Podkowiński spędził wakacje w majątku żony malarza Juliana Maszyńskiego w Mokrej Wsi. Często też bywał w Chrzęsnem, gdzie bawiły obie siostry Koskowskie: Ewa Miłoszowa Kotarbińska i Stanisława Julianowa Maszyńska – żony znanych malarzy. Legenda artystyczna głosi, że obraz „Szał uniesień” Władysława Podkowińskiego jest świadectwem niespełnionej i w konsekwencji tragicznej miłości do Ewy Kotarbińskiej. Pałac skrywa bez wątpienia jeszcze wiele tajemnic. Warto wybrać się tam, aby podziwiać piękno architektury, jak i poznać bliżej jego historię.

Polecamy!

Młodzież z zaciekawieniem poznała dorobek Podkowińskiego i sekrety wielkiej miłości malarza do Ewy Kotarbińskiej. Otrzymaliśmy od pana Macieja Czyżewskiego publikację zatytułowaną „100% malarstwa - 60 lat Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie”. Książka jest dostępna w naszej bibliotece. Wystawę, w tym kopię słynnego „Szału uniesień” Władysława Podkowińskiego, można będzie oglądać do końca kwietnia 2016 r. Podobnie, jak na wszystkie inne pałacowe wydarzenia kulturalne - wstęp jest wolny. Polecamy!

Maria Różycka