Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie
“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid
 I „FESTIWAL NAUKI” W GIMNAZJUM

WRAŻENIA UCZNIÓW Z I „FESTIWALU NAUKI” W GIMNAZJUM Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W RADZYMINIE

25 lutego 2016 roku odbył się w naszej Szkole I Festiwal Nauki, w którym uczestniczyli wszyscy uczniowie gimnazjum. Organizatorami tego przedsięwzięcia były pani Justyna Bylak, pani Edyta Maciejska i pani Monika Gąsowska.

Oto kilka wypowiedzi uczniów na temat festiwalu.




"Jako pierwszy odbył się wykład pt. " Zachwycająca matematyka" poprowadzony przez mgr inż. Michała Zwierzyńskiego z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych na Politechnice Warszawskiej. W związku z przeludnieniem Ziemi próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie: Czy jeśli damy 1 m2 każdemu mieszkańcowi Ziemi to czy wszyscy zmieszczą się na terenie Mazowsza ? Ku zaskoczeniu większości osób, a także moim, okazało się, że tak! Kolejną ciekawostką, którą można było sprawdzić empirycznie była możliwość złożenia kartki papieru 51 razy. Kolejnym interesującym tematem były walce i wstęgi w tym zastosowanie wstęgi Mobiusa. Na zakończenie szczególnie polecany temat dla wszystkich lubiących teleturnieje, a mianowicie o strategiach wygrywania np. Teleturnieju Monty Halla, czy jego polskiego odpowiednika "Idź na całość".

Osobiście najbardziej przypadły mi do gustu zajęcia matematyczne z uwagi na ciekawy zakres materiału jak i sposób prezentacji. Sądzę, że nawet osoby, które nie należą do "orłów ze ścisłymi umysłami" były pod wrażeniem.

Następny wykład nosił tytuł: "Czym jest piękno?" poprowadzony przez panią Marię Różycką, nauczycielkę historii sztuki. Podczas niego przedstawiono prezentację na temat piękna m.in. urody, malarstwa, rzeźbiarstwa. W trakcie porównywaliśmy ideały piękna zewnętrznego z całego świata,a potem dyskutowaliśmy o tym jak wzorzec piękna ewoluował na przestrzeni czasu.

Po przerwie kolejne zajęcia pt. " Eksperymentujemy...." odbyły się pod przewodnictwem pani Justyny Bylak, nauczycielki biologii w naszej szkole. W trakcie warsztatów członkowie Koła Biologicznego wykonywali ciekawe chemiczno-fizyczne doświadczenia min:. robienie tęczy w kuchni, chemicznego wulkanu czy kameleona. Na odważnych ochotnikach zrobiono " sztuczną" krew.

Ostatni wykład pt " Żołnierze Niezłomni'' przeprowadzony przez pana mgr. Marcina Łaszczyńskiego, pracownika IPN-u w Warszawie. Referent pokazał film ze zdjęciami z wykopalisk prof. A. Szewda, z miejsc pochowania zamordowanych żołnierzy przez UB i SB oraz zaprezentował piosenkę z tamtych lat. Po czym przybliżył historię bohaterów, a także swojej rodziny. Tragiczne przeżycia i dramatyczne koleje losu przodków pana Marcina Łaszczyńskiego wywarły na mnie ogromne wrażanie jak również na pozostałych uczniach. Uświadomiły, że nie doceniamy tego że żyjemy w czasie pokoju, w Polsce.

Festiwal Nauki - to niezwykle ciekawe wydarzenie i warto w nim uczestniczyć, żeby dowiedzieć się wielu fascynujących rzeczy z różnych dziedzin nauki. Jedyna wada, to zbyt krótko trwa :) Z przyjemnością wezmę w nim udział w przyszłym roku a w szczególności zachęcam, tych którzy nie byli. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie".

Julia Kaczmarczyk kl. IA gim


"Śnieżnobiałe koszule, czerwone krawaty, błyszczące oczy i trzęsące się z podekscytowania ręce – rzadki widok w polskich szkołach, dziś rano w Gimnazjum w Radzyminie był jednak dość powszechny. Czemu? Zapytacie. Cóż, zapewne ze względu na pierwszy w historii szkoły Festiwal Nauki.

Po drugiej lekcji w auli zaczynają się zbierać gimnazjaliści i zajmować miejsca z których najlepiej widać. Wiedzą że już za chwilę zacznie się Festiwal. A wraz z nim ciekawostki, szokujące fakty, zabawne doświadczenia i duża dawka wiedzy.

„Wiem że nic nie wiem... Czy warto zdobywać wiedzę?” – brzmi motto Festiwalu. Poetycka nazwa zachęca uczniów do otwarcia umysłów i zdobycia jak najwięcej wiedzy.

Na scenę wchodzi pani dyrektor Urszula Zimińska ze słowem wstępnym. Uczniowie jednak w większości myślami są na wykładzie „Zachwycająca matematyka”, który ma przedstawić mgr. inż. Michał Zwierzyński z Politechniki Warszawskiej. Następna godzina mija uczniom bardzo szybko. Pan Michał Zwierzyński opowiada zabawne matematyczne historyjki, podaje ciekawe fakty, pokazuje że w każdej dziedzinie życia występuje matematyka i uczy logicznego myślenia aby móc rozwiązać każdy problem.

O 11:00 – łzy spływają po policzkach i delikatnie spadają na ziemię. Opowieść czynach ludzi walczących z komunistami jest bardzo wzruszająca. Każdy obiecuje sobie w duchu poświęcić się dla kraju tak jak ci żołnierze i każdy modli się by nie musiał przeżywać takich wydarzeń – warsztaty „o Przeklętych Żołnierzach” były piękne. Uczniowie gotowi byli poświęcić przerwę by posłuchać trochę dłużej.

12:00 – kolejny wykład. Pytanie wykładu brzmi „Czym jest piękno ?” – niby oczywiste ale jednak zastanawiające, bo w sumie kto jest piękniejszy: urodziwa lecz bezduszna blondynka, czy dobra, mądra i uczynna brzydula z aparatem na zęby? Odpowiedź nie jest taka łatwa. Podczas tego wykładu dowiadujemy się o pojęciu piękna w różnych kulturach (mnie zaciekawiło moda w Chinach na pomniejszanie sobie stóp) i poznaliśmy różne wyobrażenia piękna w kolejnych epokach literatury. Z tego warsztatu najlepiej zapamiętałam jedno : „Piękno zawsze chodzi w parze z dobrem” – stu procentowa racja.

13:00 – rozdziawione buzie, lasy rąk gdy tylko padnie hasło ‘ochotnik’ i szemranie niedowiarków. Cudowne doświadczenia przygotowane przez Kółko Przyrodnicze podobały się wszystkim bez wyjątku. No bo kto nie lubi uczyć się przez zabawę?

14:00 – koniec I Festiwalu Nauki – uczniowie zarówno smutni jak i szczęśliwi, że zdobyli tyle wiedzy w tak miły sposób, wracają do domów układając sobie w głowie w jakiej kolejności opowiedzą wszystko rodzeństwu.

Dla mnie też był to cudowny dzień, nauka przez zabawę i wykłady zachęcające do nauki bardziej niż chęć dostania szóstki były super. Już się nie mogę doczekać kolejnego festiwalu."

Gabriela Domalewska IC gim


"Gdy punktualnie uczniowie i nauczyciele zebrali się na auli został przedstawiony plan tego dnia. Po krótkich sprawach organizacyjnych zabrała głos pani dyrektor Urszula Zimińska. Pierwszy wykład na temat „ Zachwycająca matematyka” poprowadzony był przez mgr inż. Michała Zwierzyńskiego z Wydziału Matematyki i Nauk Informatycznych z Politechniki Warszawskiej. Oglądaliśmy ciekawą prezentację i mogliśmy czynnie uczestniczyć w dyskusjach matematycznych. Dowiedzieliśmy się interesujących rzeczy i rozwiązywaliśmy zadania. Następny wykład „Jak powstają chmury” przygotowany przez mgr Agnieszkę Czerwińską z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk z powodów technicznych został zastąpiony lekcją prowadzoną przez panią mgr Marię Różycką pt. „Czym jest piękno?”. Na wykładzie poruszaliśmy tematykę kanonu piękna na całym świecie. Dowiedzieliśmy się, że piękno inaczej było postrzegane w starożytności, a jeszcze inaczej w epoce baroku. Po przerwie odbyły się warsztaty edukacyjne prowadzone przez młodzież ze Szkolnego Koła Przyrodniczego z Gimnazjum pod opieką pań mgr Justyny Bylak i mgr Katarzyny Kostrzewy. Mieliśmy okazję dowiedzieć się w jakich produktach jest najwięcej witaminy C i zobaczyć wybuchający wulkan, było to tylko kilka z doświadczeń jakie oglądaliśmy. Około 13.00 rozpoczął się trzeci i niestety ostatni wykład „ Żołnierze Wyklęci” prowadzony przez mgr Marcina Łaszczyńskiego z IPN-u w Warszawie. Poznaliśmy kilka nowych pojęć oraz święto upamiętniające ich dokonania, które odbywa się 1 marca. Dostaliśmy biografię jednego z nich i oglądaliśmy krótki film przedstawiający zbiorowe groby, w których zostali haniebnie pochowani. Około godziny 14 zakończył Festiwal i mogliśmy wrócić do domu.

Moim zdaniem ten dzień wiele nas nauczył i pokazał, że nauka może być zabawą. Odkryliśmy ciekawe rzeczy i informacje, które na pewno przydadzą nam się w przyszłości. Mam nadzieje, że za rok też odbędzie się Festiwal Nauki."

Ania Dąbrowska Ic gim


"Dnia 25 lutego 2016 roku odbył się I Festiwal Nauki w Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Radzyminie. Pierwszym gościem był pan mgr. inż. Michał Zwierzyński, wykładowca z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Jego wykład inauguracyjny zatytułowany ”Zachwycająca matematyka” był naprawdę zaskakujący! Sztuczki matematyczne, jakie zostały nam zaprezentowane wciąż dają mi do myślenia ‘Jak to możliwe?’ Wcześniej nie przepadałam za matematyką, a teraz zaczynam ją nadzwyczaj doceniać. W końcu matematyka jest nazywana Królową Nauk.

Po krótkiej przerwie zaproszono uczniów na warsztaty edukacyjne ”Eksperymentujemy…” i podzieleni na grupy, udaliśmy się na pokaz chemicznych doświadczeń. Podczas eksperymentu z rozmaitymi sokami owocowymi można było zaobserwować jakie efekty daje zmieszanie kilku kolorowych substancji. W tym przypadku nie dało się, nie zauważyć jaką barwę przybiera dana ciecz. Wyjątkowy incydent przykuł moją uwagę. Syntetyczno- chemiczny wulkan, do którego uczniowie, ze Szkolnego Koła Przyrodniczego z Gimnazjum pod opieką pań Justyny Bylak i Katarzyny Kostrzewy, wlewali różne substancje, aż w końcu z krateru wydostała się mieszanina przypominająca pianę. To doświadczenie rozbawiło każdego, bez wyjątku, bo cóż… nie na co dzień widzi się takie rzeczy.

Następnym i już ostatnim wykładowcą, jaki na nas czekał, był pan Marcin Łaszczyński, który przybył z IPN-u w Warszawie. Myślę, iż każdy zapamięta Żołnierzy Niezłomnych, któży poświęcili dla ojczyzny najbardziej wartościową rzecz jaką dostali od Boga – własne życie. Podczas wystąpienia nie można było się nie wzruszyć. Podczas opowieści najbardziej zwrócił uwagę fakt, jak bardzo te osoby były krzywdzone a byli to niewinni ludzie. Żołnierze Wyklęci są dla nas wzorem ogromnej, ponadprzeciętnej odwagi i wielkiego serca.

Na zakończenie odbyło się podsumowanie. Organizatorami I Festiwalu Nauki były panie Justyna Bylak, Edyta Maciejska oraz Monika Gąsowska. Dzień spędzony na zdobywaniu nowej wiedzy uważam, za korzystnie spędzony i niezbędny do kontynuowania w przyszłości".

Matylda Balcer kl. IA gim


"I Festiwal Nauki bardzo mi się podobał. Miałem okazję poszerzyć swoją wiedzę i poznać ciekawych ludzi. Mam nadzieję, że będzie odbywał się co roku."

Jakub Gawiński, kl. I A gim


„ Mamy dzisiaj 25 lutego 2016 r. Miejsce: Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Radzyminie. Akcja: Festiwal Nauki... Festiwal zaczął się po drugiej godzinie lekcyjnej, z grubsza o 10.00. Najpierw oczywiście wstęp z powitaniami i zaproszeniem, następnie pierwszy wykład pt. „Zachwycająca matematyka”. Wykładowcą był mgr inż. Michał Zwierzyński. Mówił, że pokaże nam trochę sztuczek karciano - matematycznych. Rozpoczął od zagadki i od pytania, czy jakby każdego mieszkańca Ziemi postawić na jednym metrze kwadratowym, to czy by się wszyscy zmieścili w województwie mazowieckim?. No i okazało się, że tak.

Kolejne „zagadki” były podobne, ale coraz ciekawsze. Dotyczyły np. metrowej dziury, przez którą przechodzą myszy i koty. W końcu przeszedł do zadań karcianych ( nie chodziło jednak o karty do gry, tylko kartki papieru ). Było składanie kartki i Wstęga Mobiusa i to z różnymi wariantami. Pokazywał też przykłady wykorzystania tej wstęgi w budownictwie i rzeźbiarstwie współczesnym.

Zaprezentował nam także teleturniej losowy z wybieraniem bramek, z których w jednej jest samochód do wygrania. Przyznaję, że zagadka ta była bardzo skomplikowana.

O 11.00 wykład się skończył i podzieliliśmy się na trzy grupy. Ja byłem w trzeciej. Poszliśmy do Sali Tradycji na wykład pana mgr Marcina Łaszczyńskiego z IPN-u o „Żołnierzach Niezłomnych”. Dla mnie był to najciekawszy z wykładów.

Pan Łaszczyński (trochę już starszy pan) budził sympatyczne wrażenie. Najpierw puścił nam krótki film w postaci zdjęć powiązanych tematycznie z piosenką o żołnierzach niezłomnych. Potem opowiadał o tych zdjęciach, zdjęciach z ekshumacji ofiar władz komunistycznych. Zwracał uwagę na szczegóły. Mówił o Łączce na Cmentarzu Powązkowskim, gdzie są pochowani polscy bohaterowie, a na nich ich kaci. Włączył prezentację o Żołnierzach Wyklętych i podziemiu niepodległościowemu. Mówił o ataku Rosjan na początku II Wojny Światowej, okupacji sowieckiej, o samych Sowietach, którzy byli sojusznikami naszych sojuszników, a naszymi wrogami i o Armii Krajowej liczącej 300 tys. ludzi. Następnie przeszedł do kolejnej okupacjach po zakończeniu wojny i do walki partyzanckiej. Dyskutowaliśmy na temat ekshumacji, a także samej nazwy – Żołnierze Wyklęci – i tego, co Sowieci robili z tymi żołnierzami i ich ciałami (wrzucali do chlewu). Dosyć często wykładowca pytał nas o różne rzeczy. Objaśnił nam sytuację Polski pod koniec II Wojny Światowej. Opowiedział nam o ostatnim leśniku (żołnierzu partyzantki), którego władze komunistyczne zabiły dopiero w 1963 r. Świetny był ten wykład...

O 11.50 skończyliśmy i przeszliśmy do pracowni języka polskiego, gdzie pani Maria Różycka zaprezentowała nam wykład pt. „Czym jest piękno?”. Pokazywała najróżniejsze ideały piękna. Najpierw były ideały spoza Europy (makabryczne). Afrykańskie, tajlandzkie, japońskie i egipskie. Tamtejsze wzorce piękna są zupełnie inne niż u nas. Przeszliśmy do Grecji, jakoby wzorca dla całej Europy pod względem piękna. Dowiedzieliśmy się , że w Grecji piękno łączyło się z dobrem. Na przykład Sokrates był uważany za pięknego tylko dlatego, że był dobry. Następnie przeszliśmy do średniowiecza. Tutaj piękno powiązane było z religią. Potem posunęliśmy się dalej w czasie, do Leonarda da Vinci. Pod koniec wykładu zobaczyliśmy dwa obrazy które pani przedstawiła jako „estetykę brzydoty”. Wykład skończył się punktualnie o 12.50.

O 13.00 przeszliśmy do sali biologicznej. Tutaj zamiast tradycyjnego wykładu miały miejsce zajęcia eksperymentalne, które prowadziły koleżanki ze Szkolnego Koła Przyrodniczego pod nadzorem opiekuna p. Justyny Bylak. I tak dziewczyny mieszały jakieś substancje, które zmieniały kolory po wymieszaniu. Następnie mieliśmy eksperymenty o witaminie C. Doświadczenie z wykrywaniem tej witaminy przeprowadziły dwie dziewczyny z I gimnazjum (czyżby żaden chłopak nie interesował się chemią i biologią?). Potem znów było mieszanie substancji, tym razem soków owocowych i czegoś tamjeszcze. I znów mieszaniny zmieniały kolorki.

Kolejne doświadczenie i kolejne dziewczęta. Też z pierwszej klasy. Na stole doszło do małego wypadku (coś się wylało). Potem znowu zmieniały się kolory. Tym razem były większe naczynia. A substancją główną tego doświadczenia był nadmanganian potasu. :). W końcu nadszedł główny punkt programu, czeli chemiczny wulkan. Dziewczyny (te same z drugiej) nalały najpierw sody, a potem jedna z nich nalała z odległości jeszcze coś. Efekt natychmiastowy, czyli piana z jakąś cieczą buchnęła z wulkanu i wylała się po jego ściankach. Po posprzątaniu zrobiły eksperyment z „magicznym palcem”. „Magiczny palec” z czymś różowym na czubku (czymś do czyszczenia, jakiś detergent) przystawiony do tafli wody posypanej pieprzem tworzy dużo małych fal odpychających pieprz, który jest tu chyba tylko po to, żeby lepiej pokazać działanie „magicznego palca”...

Interesujące wykłady, zaskakujące eksperymenty...I tak I Festiwal Nauki za nami. Festiwal, który dowiódł, że warto zdobywać wiedzę”.

Maciej Persona, klasa IIb gim


„25 lutego 2016 roku w Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Radzyminie odbył się I Festiwal Nauki, którego myślą przewodnią była sentencja „Wiem, że nic nie wiem…- czy warto zdobywać wiedzę?”. Organizatorami Festiwalu były panie: Justyna Bylak, Edyta Maciejska i Monika Gąsowska. Wzięło w nim udział 5 klas gimnazjalnych oraz kilku nauczycieli… Festiwal Nauki uważam za udany. Celem jego było zachęcenie nas do zdobywania wiedzy i myślę, że organizatorzy osiągnęli swój cel. Uczniowie z przyjemnością słuchali wykładów, które zmuszały ich do myślenia. Należy także wspomnieć, że wszystko przebiegało sprawnie, bez opóźnień i komplikacji. Mam nadzieję, że za rok uda się zorganizować kolejny, równie fascynujący Festiwal Nauki…”

Julita Paniasiuk, klasa IIb gim


„…mgr inż. Michał Zwierzyński poprowadził wykład inauguracyjny „Zadziwiająca matematyka”… Nowe ciekawostki ze świata matematyki sprawiły, że uczniowie wymieniali się ze sobą zdobytą wiedzą. Po emocjonującym wykładzie gimnazjaliści krozeszli się do pracowni, w których czekała na nich kolejna dawka zaskakującej wiedzy… Z wykładu o pięknie dowiedzieliśmy się, że w dzisiejszych czasach obowiązują inne kanony i wzory piękna niż dawniej… Spotkanie z pracownikiem IPN-u poszerzyło naszą wiedzę na temat losów żołnierzy wyklętych w Polsce. Wykład ten cieszył się wielkim zainteresowaniem uczniów. Licznie zadawane pytania przez uczestników warsztatów sprawiły, że prawie zabrakło czasu na podsumowanie spotkania. I Festiwal Nauki to naprawdę ogromna dawka wiedzy…”

Oliwia Pachulska, kl IIa gim


„…Według mnie warto brać udział w takim Festiwalu, ponieważ dzięki niemu zapamiętaliśmy i nauczyliśmy się wielu interesujących rzeczy. Mam nadzieję, że taki Festiwal odbędzie się również za rok…”

Aleksandra Ziółkowska,kl IIa gim