Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie
“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid
 IV Powiatowy Konkurs Matematyczny im. R. Żulińskiego

IV Powiatowy Konkurs Matematyczny im. R. Żulińskiego

22 stycznia 2016 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Radzyminie został rozstrzygnięty IV Powiatowy Konkurs Matematyczny im. R. Żulińskiego, którego organizatorami był Zespół Szkół Ogólnokształcących w Radzyminie i Starostwo Powiatu Wołomińskiego. Adresatami zmagań matematycznych byli uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego powiatu. Do konkursu przystąpiło 230 uczniów, z ponad 20 szkół. Jego celem była popularyzacja wiedzy i umiejętności matematycznych wśród młodzieży. Konkurs cieszył się dużym powodzeniem wśród młodzieży.

Pierwszy etap konkursu w kategorii turniej wiedzy matematycznej odbył się 12 listopada 2015 r. Prace sprawdzały i oceniały Szkolne Komisje Konkursowe. Z każdej szkoły zostało wybranych dwóch reprezentantów na podstawie wyników uzyskanych w eliminacjach szkolnych, zgodnie z przygotowanymi przez organizatorów zestawami zadań i kryteriami ich oceny. Drugi etap został przeprowadzony 14 grudnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Radzyminie i wzięło w nim udział 30 uczniów gimnazjów i 9 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

22 stycznia na uroczystym podsumowaniu konkursu zgromadzeni w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Radzyminie wysłuchali wykładu dr. inż. Krzysztofa Brysia prodziekana d.s. Ogólnych Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej na temat: „Jak grać żeby wygrać”. W trakcie wykładu uczniowie poznali m. in. pojęcie grafu, dowiedzieliśmy się czym jest cykl Eulera, został przedstawiony słynny problem siedmiu mostów królewskich, wykorzystywaliśmy grafy aby pomóc królowi Arturowi w organizacji przyjęcia urodzinowego. Wszystkie zagadnienia, które były poruszane podczas wykładu były poparte przykładami z życia codziennego. Przekonaliśmy się, że mimo rozwoju technik komputerowych, wciąż istnieją problemy, których nie potrafimy rozwiązać. Jedynym kluczem do ich rozwiązania jest odnalezienie odpowiedniego algorytmu. Dowiedzieliśmy się jak wykorzystać grafy, aby wygrać.

W czasie finału Wicestarosta Wołomiński Adam Łossan oraz pani dyrektor Urszula Zimińska wręczyli dyplomy i nagrody wszystkim laureatom oraz podziękowania ich opiekunom. Cenne nagrody ufundował Starosta Wołomiński Kazimierz Rakowski.

Za zajęcie:

1 miejsca uczeń otrzymał tablet

2 miejsca uczeń otrzymał aparat fotograficzny

3 miejsca uczeń otrzymał smartfon

Wszyscy uczestnicy finału otrzymali pendrive za udział w konkursie.

Wyniki końcowe w poszczególnych grupach wiekowych przedstawiają się następująco:

I. Zwycięzcy z gimnazjów w IV Powiatowym Konkursie Matematycznym:

1. Maciej Kraszewski, uczeń Zespół Szkół im. Władysława Podkowińskiego w Mokrej Wsi

2. Adam Walocha, uczeń Publiczne Gimnazjum nr 2 im. ks. J. Popiełuszki w Ząbkach

3. Konrad Radzki, uczeń Gimnazjum im. Jana Pawła II w Duczkach

II. Zwycięzcy ze szkół ponadgimnazjalnych w IV Powiatowym Konkursie Matematycznym:

1. Jowita Kaczyńska, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Nałkowskiego w Wołominie

2. Daniel Sadlik, uczeń Zespołu Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Zielonce

3. Martyna Budek, uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Radzyminie

Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i życzymy sukcesów w dalszej karierze matematycznej. Zapraszamy nowych, odważnych uczniów do udziału w kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku.

Magdalena Kotlarz, nauczyciel matematyki