Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie
“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid
 „II Rzeczpospolita” - Finał Szkolnego Konkursu Historycznego w Liceum

Święto Odzyskania Niepodległości. „II Rzeczpospolita” - Finał Szkolnego Konkursu Historycznego w Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie

„Stworzenie od zera nowoczesnego państwa oraz wychowanie nowego pokolenia patriotów to główne sukcesy II Rzeczpospolitej.”

prof. Wojciech Roszkowski

Nasz konkurs tradycyjnie organizowany jest w celu upamiętnienia święta odzyskania niepodległości. Przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego: Natalia Budek z klasy ID i Klaudia Małkińska z klasy IIC powitały nauczycieli i uczniów na uroczystym finale VII Szkolnego Konkursu Historycznego poświęconego dorobkowi II Rzeczypospolitej.

11 listopada1918 roku Polska po 123 latach niewoli stała się samodzielnym państwem. Ziemie zaborów pruskiego, rosyjskiego, austriackiego na powrót zrosły się w jedność. Marzenia Polaków o niepodległości po latach walki z germanizacją i rusyfikacją nareszcie się ziściły. Ten doniosły w naszej historii moment zasługuje na pamięć i jest zachętą do refleksji nad naszym własnym patriotyzmem. Mieć ojczyznę, to ważne ale trzeba pamiętać o ty, że niepodległości nie dostaliśmy na zawsze. Szczególnie my, młodzi ludzie musimy udowodnić, że na niepodległą Polskę zasługujemy.

Komisja Konkursowa w składzie: pani Dyrektor Urszula Zimińska, pani Wicedyrektor Lidia Wize, pani Maria Różycka, pani Karolina Odelska, pani Jolanta Sitek rozstrzygnęła VII Szkolny Konkurs Historyczny. Po przeanalizowaniu prac uczniów Komisja podjęła decyzję o przyznaniu nagród i wyróżnień w następujących kategoriach: praca pisemna, prezentacja multimedialna, album, oraz plakat i zdjęcie poświęcone tematyce II Rzeczpospolitej oraz walce Polaków o zachowanie niepodległości w tym okresie.

W kategorii pracy pisemnej najlepszą pracą okazał się esej autorstwa Magdaleny Wize, uczennicy klasy IIIC, poświęcony przemianom politycznym w II Rzeczpospolitej. Laureatka zaprezentowała fragment nagrodzonego eseju. W tej samej kategorii wyróżnione zostały prace: Natalii Wize, uczennicy klasy II C i Łukasza Maślucha, ucznia klasy IC.

W kategorii prezentacja multimedialna najlepszą pracę nagrodzoną I miejscem wykonała Kinga Szewczyk z klasy IC. Uczennica zaprezentowała swoją pracę. W tej samej kategorii wyróżnione zostały prace: Eweliny Wojda z klasy IIIA i Natalii Kowalskiej z klasy IA.

W kategorii album pierwsze miejsce uzyskała Angelika Marchlewska z klasy IIA. Wyróżnienie zdobyła praca Aleksandry Podgórnej z klasy IA.

W kategorii plakat pierwsze miejsce komisja przyznała Urszuli Pasymowskiej z klasy IA. II miejsce w tej samej kategorii uzyskała Magdalena Koszewska z klasy IC. III miejsce zdobyła Aleksandra Podgórna z klasy IA. W kategorii pracy plastycznej wyróżnieni zostali uczniowie: Anna Pasymowska z klasy IA i Natalia Pyśkiewicz z klasy IIIC.

W kategorii zdjęcie pierwsze miejsce zdobyła praca uczniów klasy IIIC: Aleksandry Góreckiej i Wojciecha Berlińskiego. W tej samej kategorii II miejsce zdobył Patryk Goworek z klasy IIA. III miejsce za zdjęcie otrzymuje Łukasz Maśluch z klasy IC. Wyróżnione prace w tej kategorii wykonane zostały przez Sylwię Marynowską z klasy IIIC i Ewelinę Wojda z klasy IIIA.

W tegorocznym turnieju wiedzy historycznej udział wzięły dwuosobowe zespoły uczniów z klas: I , II i III dopingowanych przez kolegów. W wyniku zmagań turniejowych uczniowie uzyskali następujące miejsca:

Zuzanna Kossacka i Łukasz Maśluch z klasy IC – I miejsce,

Aleksandra Górecka i Magdalena Wize z klasy IIIC – II miejsce,

Sebastian Giera i Łukasz Konicki – Klukowski z klasy ID – III miejsce,

Patryk Goworek i Kamil Banasiak z klasy IIA – Wyróżnienie,

Weronika Radzka i Michał Mielczarek z klasy ID – Wyróżnienie,

Krzysztof Giera z klasy ID i Szymon Wasiak z klasy IA – Wyróżnienie.

Organizatorem Szkolnego Konkursu Historycznego był Zespół Przedmiotowy Nauk Społecznych. Patronat nad konkursem sprawuje Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Radzyminie.

Celem konkursu było poszerzenie wiedzy uczniów na temat okresu dwudziestolecia międzywojennego w Polsce, szerzenie wśród młodzieży wiedzy o miejscu Polski w Europie, propagowanie polskich osiągnięć w historii oraz aktywizacja młodych miłośników historii. Konkurs adresowany był do wszystkich uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida. Laureatom i zdobywcom Wyróżnień gratulujemy!

Karolina Odelska

Jolanta Sitek

fot. Marcin Górski, klasa IIIA