Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie
“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid
 NORWID i JAN PAWEŁ II – WSPÓLNOTA MYŚLI

NORWID i JAN PAWEŁ II – WSPÓLNOTA MYŚLI

Sesje w Norwidzie

Tradycją Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Radzyminie jest coroczna organizacja sesji popularnonaukowych, z udziałem wykładowców akademickich. Różnorodność proponowanej przez Szkołę tematyki otwiera przed radzymińską młodzieżą szerokie spektrum tematyczne, począwszy od zagadnień literackich, kulturoznawczych, historycznych, po kwestie natury psychologicznej czy społecznej. Tegorocznej, IX już edycji, przyświecały słowa dwóch wielkich Polaków - C. K. Norwida, patrona Szkoły i Jana Pawła II - „Nieskończona dziejów jeszcze praca…” —„Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi…”. Uroczystość odbyła się 1 października 2015 roku, w auli Kurii Diecezji Warszawsko - Praskiej przy ulicy Floriańskiej 3 w Warszawie. Sesji towarzyszył konkurs: „Tradycje Norwidowskie w nauczaniu Jana Pawła II” skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu wołomińskiego.

Wykładowcy o Norwidzie i Janie Pawle II

Gości powitali organizatorzy spotkania: dr Urszula Zimińska – Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Radzyminie, Katarzyna Figura – Wiceprezes Fundacji Jana Pawła II „Nasz Papież” przy parafii Świętego Jana Pawła II w Radzyminie i ks. Krzysztof Ziółkowski - proboszcz parafii Świętego Jana Pawła II w Radzyminie. Następnie głos zabrali wykładowcy akademiccy: ks. dr Andrzej Dobrzyński - Dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie, dr Marta Burghardt - pracownik naukowy Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Profesorów Języka Włoskiego (AIPI) oraz prof. dr hab. Wiesław Rzońca - pracownik naukowy Instytutu Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Dr Andrzej Dobrzyński nakreślił faktograficzny zarys odwołań Jana Pawła II do poezji Norwida, widoczny nie tylko w przemówieniach papieża, ale także w jego twórczości literackiej. Wskazał, jak ważne miejsce zajmował Norwid w życiu i pontyfikacie Karola Wojtyły. Wspólnotę myśli Jana Pawła II i C. K. Norwida wyeksponowała też dr Marta Burghardt w wystąpieniu „Zauroczenie Norwidem u Karola Wojtyły-Jana Pawła II”. Z kolei prof. dr hab. Wiesław Rzońca odniósł się do kwestii patriotyzmu w rozumieniu Norwida. Profesor Rzońca zwrócił uwagę na wyjątkową przenikliwość, z jaką Norwid diagnozował zbiorową świadomość Polaków i przeciwstawiał się martyrologicznym wątkom obecnym w romantycznym mesjanizmie. Norwid nie odnosił pojęcia patriotyzmu do wąskich kategorii polskości. W jego rozumieniu miłość do ojczyzny łączy się z europejskością, a patriotyzm dokonuje się w sferze duchowości. Samym zaś Polakom Norwid zarzucał „parafiańszczyznę” - wąsko rozumianą polskość, pieniactwo zamiast refleksji i brak realnej oceny rzeczywistości. Wystąpienie profesora Rzońcy zapoczątkowało dyskusję nad aktualnością myśli Norwida.

Finał konkursu

Po zakończeniu wystąpień wykładowców odbył się finał konkursu: Tradycje Norwidowskie w nauczaniu Jana Pawła II, pod patronatem medialnym Radia Warszawa i Diecezjalnej Telewizji Internetowej. Organizatorem Konkursu była Fundacja Jana Pawła II „Nasz Papież” przy parafii Świętego Jana Pawła II w Radzyminie, Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących w Radzyminie. Fundacja „Nasz Papież” była także sponsorem nagród dla młodzieży. Eliminacje przeprowadzono dla dwóch poziomów wiekowych: dla gimnazjalistów oraz dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W kategorii praca plastyczna komisja przyznała I miejsce Joannie Tochwin (Zespół Szkół w Słupnie) i Aleksandrze Klujewskiej (Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Radzyminie), II miejsce zajęła Anna Różycka (Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Radzyminie), III miejsce Patrycja Damięcka (Publiczne Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrówce). W kategorii prezentacja multimedialna I miejsce zajęła Amelia Strupiechowska (Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Radzyminie, II miejsce Aleksandra Mróz (Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Radzyminie, III Kinga Stokowska (Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Zespole Szkół nr 3 w Wołominie). Komisja konkursowa nie przyznała I miejsca w kategorii plastycznej na poziomie szkół średnich, II miejsce zajęła Sylwia Szraga (L.O . im. C.K. Norwida w Radzyminie), III miejsce Martyna Derlacz (Zespół Szkół Techniczno –Zawodowych w Radzyminie). W kategorii prezentacja multimedialna I miejsce zajęła Klaudia Małkińska (L.O im. C. K Norwida w Radzyminie), II miejsce Adriana Kwiatek (III L.O im. Jana Pawła II w Zespole Szkół nr 3 w Wołominie), III miejsce Ewelina Wojda (L.O. im. C. K. Norwida w Radzyminie).

Artyści na bis

Zwieńczeniem sesji był program artystyczny przygotowany przez młodzież Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Radzyminie pod kierunkiem pani Agnieszki Strojeckiej, koordynatora projektu i pani Ewy Całki oraz absolwenta Szkoły Karola Bąka. Przed publicznością wystąpili i owacyjnie zostali przyjęci: Klaudia Małkińska, Julia Matusiak, Karol Bąk, Sandra Borkowska, Natalia Szatan, Weronika Sójka - Mazurek, Katarzyna Wróbel, Karolina Wojcieszkiewicz, Piotr Dębek. Część artystyczną prowadzili Karolina Bereda i Jakub Matusiak, a całą sesję przedstawiciele samorządu szkolnego Joanna Wojcieszkiewicz i Patryk Rybarczyk.

Zakończenie

Sesja zakończyła się ciekawą dyskusją. Tych kilka godzin dało uczestnikom spotkania możliwość kontaktu ze słowem i przesłaniem dwóch wielkich Polaków. O Cyprianie Kamilu Norwidzie napisano: „Norwid – to było dziesięć wieków polskości i dziewiętnaście wieków chrześcijaństwa, odbite w psychice niepowtarzalnej, zarazem proroczej i schyłkowej, apostolskiej i wielkopańskiej. Było to zdarzenie – jedno na paręset lat, kwiat, którego kolor, woń i kształt uwarunkowane były wszystkimi tajemnicami, całą alchemią gleby polskiej kultury” (Jan Lechoń, Dziennik). Karol Wojtyła – Jan Paweł II to z kolei nie tylko wielka osobowość, wspaniały intelektualista i papież Kościoła Katolickiego, ale to Ktoś wciąż bliski, wielki autorytet moralny. Wspólnota myśli tych dwu wielkich ludzi z upływem czasu wydaje się coraz bardziej wyrazista, a w świecie pełnym zagrożeń odwołanie do ich przesłania może stanowić swoiste antidotum.

Maria Różycka