“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid
WYKŁAD „KOBIETA W ISLAMIE”
12 czerwca 2015 uczniowie klas humanistycznych,Ic i IIc Liceum mieli możliwość poznania obyczajowości panującej w świecie islamu. Spotkanie prowadziła pani dr Magdalena Pinker, wykładowca Katedry Arabistyki i Islamistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Było to już trzecie spotkanie w naszej szkole w ramach podjętej współpracy z wydziałem, której inicjatorem jest nasz absolwent Piotr Kuchta.Szkolnym koordynatorem projektu jest pani Maria Różycka, nauczycielka języka polskiego i wiedzy o kulturze.Tym razem tematyka wykładu została poświęcona zagadnieniu„Kobieta w islamie”.
Na samym początku wystąpienia dr Magdalena Pinker wskazała kraje, które zaliczamy do kręgu kultury islamu.Jednak najciekawszą kwestią było odniesienie się do obyczajowości tego regionu. Z wykładu dowiedzieliśmy się, dlaczego muzułmanki muszą mieć zakryte włosy, a w niektórych krajach nawet całą twarz. Wszystko to zależy od obyczajowości kraju, z którego pochodzą. Ku naszemu zaskoczeniu okazało się, że teoretycznie mają one wybór. Jednak większość z nich zakrywa włosy, ulegając presji otoczenia. Dziewczynki mają wówczas około 12 lat. Jak się okazało nie tylko obyczajowość wpływa na tę tradycję, ale jest to przede wszystkim uwarunkowane względami religijnymi.Wszystko znajduje się w Koranie, lecz nie jest to takie jednoznaczne. Tradycyjnie przyjmuje się, że pierwsze zalecenia zakrywania całego ciała wyszły od A’iszy, żony Mahometa, która twierdziła, że jeżeli kobiety będą zakrywały twarz, to mężczyźni przestaną zwracać uwagę na ich ciało, a będą je kochali za zalety duszy i umysłu. Obecnie wielu muzułmanów uważa, że nakazy islamu dotyczące ubioru kobiet pozwalają kobietom uniknąć niestosownych zachowań ze strony mężczyzn. W różnych krajach są one jednak inaczej interpretowane. Najbardziej restrykcyjne przepisy odnośnie ubioru kobiet obowiązują w Afganistanie i Arabii Saudyjskiej. Z drugiej strony w innych krajach muzułmańskich, np. w Turcji, Tunezji czy Libanie kobiety zdobywają współcześnie prawa zbliżone do mężczyzn, a hidżabnie jest wymuszany prawem.Nakrycia głowy i twarzy są różnorodne. Wyróżnia się przede wszystkim: hidżab,nikab, burkę, czador, al –amirę. W Arabii Saudyjskiej kobiety zakrywają niemal całą twarz. Zasłonata nazywana jest burką. Z kolei zasłonę z otworami tylko na oczy nazywa się nikabem, a pelerynę zakrywającą ciało i włosy nazywamy czadarem. Najbardziej rozpowszechnionym nakryciem głowy jest hidżab. Jest to zwykła chusta, która zakrywa tylko włosy. Moda jest jednym z elementów kultury arabskiej, ale w wykładzie nie zabrakło też informacji dotyczących małżeństwa i roli kobiety w rodzinie. Na końcu wystąpienia pani dr Magdalena Pinker zapoznała nas z sylwetkami najbardziej znanych kobiet islamu, m.in. Laureatki Nagrody Nobla z 2014 roku MalaliYousafzai, 17-letniej wówczas pakistańskiej aktywistki, działającą na rzecz dostępu do edukacji i praw kobiet, czy królowej Ranii z Jordanii, którą określa sięjako ikonę nowoczesnego stylu.
Spotkanie było bardzo ciekawe i przede wszystkim pozwoliło na poszerzenie wiedzy. Każdy jego uczestnik z pewnością wyszedł z niego zadowolony i z niecierpliwością czeka na kolejny wykład. Mogliśmy poznać wiele nowych rzeczy, od mody do obyczajowości i religii. W ten sposób poznaliśmy choć część świata islamu.
Magdalena Kryśkiewicz kl. Ic
Natalia WizeIc