Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie
“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid
 GALA SZKOŁY DIALOGU

GALA SZKOŁY DIALOGU w TEATRZE WIELKIM – OPERZE NARODOWEJ

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Radzyminie w ubiegłym roku szkolnym uczestniczyli w ogólnopolskim projekcie Szkoły Dialogu. W ramach jego realizacji uczniowie próbowali odnaleźć ślady obecności kultury żydowskiej w Radzyminie. W tym celu zorganizowali wycieczkę - „Śladami radzymińskich Żydów”, przygotowali wystawę fotograficzną, sesję popularnonaukową, adaptację teatralną na motywach powieści Singera „Sztukmistrz z Lublina” oraz konkurs o tematyce żydowskiej skierowany do uczniów ze szkół powiatu wołomińskiego. Zgłosili też projekt postawienia tablicy upamiętniającej cmentarz żydowski przy ulicy Mickiewicza.

Wszystkie te działania rozbudziły w nas zainteresowanie kulturą i historią przedwojennego Radzymina, a sama realizacja projektu była dla nas prawdziwą przygodą.

uczniowie Liceum Ogólnokształcącego

im. C. K. Norwida w Radzyminie

pracujący przy realizacji

projektu „Szkoła Dialogu”


PRZEKAZUJEMY PAŃSTWU INFORMACJE

O ZBLIŻAJĄCEJ SIĘ GALI

Uroczysta gala odbędzie się 9 stycznia 2015 r. o godz. 12.00-14.30 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. W tym roku Gala Szkoły Dialogu otrzymała honorowy patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Gala Szkoły Dialogu podsumowuje rok 2014, w którym program był obecny w 41 szkołach w całej Polsce. Od 2008 roku program był realizowany w ponad 200 szkołach, z około 130 miejscowości.

Organizujemy Galę, przede wszystkim dla wszystkich tych, którzy przyczynili się do ogromnego sukcesu programu Szkoła Dialogu . Przyjedzie około 1000 osób z całej Polski, w tym uczniowie i nauczyciele, trenerzy Forum, przedstawiciele władz państwowych, korpusu dyplomatycznego oraz ludzie świata nauki i kultury. Chcemy pokazać, że to, co robią uczestnicy naszego projektu, jest ważne.

Program jest prowadzony głównie w małych miejscowościach w całej Polsce, które przed wojna były w dużym stopniu zamieszkane przez społeczność żydowską. W ramach cyklu 4 warsztatów młodzież, przy wsparciu trenerów Forum, przygotowuje wycieczkę po miejscach związanych z żydowską historią swojej miejscowości. W tych wszystkich miejscach uczniowie powtarzają: Otworzyliście mi oczy!

Efektem programu Szkoła Dialogu jest mnóstwo wspaniałych inicjatyw samodzielnie organizowanych przez uczniów. Powstają niezliczone blogi, filmy, wystawy, piosenki czy tablice pamiątkowe. Uczniowie angażują mieszkańców swoich społeczności, włączając ich w swoje działania. W czasie Gali nagrodzimy autorów najlepszych projektów.

Gala jest wspaniałą okazją, by poznać uczniów, którzy zmieniają rzeczywistość wokół siebie i zobaczyć, jak historia polskich Żydów staje się naszą wspólną historią. Zapraszam do obejrzenia relacji z ubiegłorocznej Gali.

Forum Dialogu to największa i najstarsza polska organizacja pozarządowa zajmująca się dialogiem polsko-żydowskim. Poprzez edukację, wizyty studyjne, pracę z liderami opinii publicznej tworzymy przestrzenie, w których nieżydowscy obywatele Polski i Żydzi mogą się poznać i spotkać. W ramach projektu Szkoła Dialogu pracujemy z młodzieżą w całej Polsce, pomagając jej odkrywać żydowską przeszłość swoich miast i miasteczek, a także budząc odpowiedzialność za zachowanie pamięci. Nasz program wizyt studyjnych umożliwia liderom środowisk żydowskich z całego świata poznać szerszy obraz historii Polski oraz relacji polsko-żydowskich. Te i inne nasze programy pomagają budować porozumienie ponad przepaścią uprzedzeń i stereotypów.

Z wyrazami szacunku,

Agnieszka Markiewicz

Dyrektor ds. Komunikacji i Public Relations