Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie
“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid
 Byliśmy w Chrzęsnem

Byliśmy w Chrzęsnem

W sobotę 6 czerwca odbył się w Chrzęsnem piknik z okazji "Dni Powiatu Wołomińskiego", zrealizowany w ramach projektu "Powiat Wołomiński - wyprawa z naturą i kulturą". Impreza przyciągnęła wielu gości, a atrakcje czekały zarówno na dzieci, jak i starszych. Swoje stoiska wystawiły gminne ośrodki kultury oraz partnerzy imprezy. Nie zabrakło też naszego udziału. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Radzyminie reprezentowali pani Maria Różycka, nauczycielka języka polskiego i pan Tadeusz Jędrasik, nauczyciel wychowania fizycznego. Nasze stoisko przyciągało uwagę i cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Artystyczna część pikniku rozpoczęła się o 13.30 pokazem tanecznym wołomińskiego MDK. Następnie Zespół Teatralny ZYGZAK przedstawił spektakl "Oświadczyny". Młodzi artyści z Akadami Pana Włodka, działającej przy radzymińskim ROKiS-ie zaprezentowali swoje umiejętności w grze na instrumentach klawiszowych i strunowych. GOK Klembów również zaprezentował grę na "klawiszach" oraz pokaz taneczny. Na zakończenie imprezy koncert muzyki filmowej dała połączona Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Tłuszcza i Kobyłki.

Największą jednak atrakcją dla uczestników imprezy była możliwość zwiedzenia pałacu. Dla wielu osób była to pierwsza okazja do obejrzenia jednego z najpiękniejszych zabytków naszego regionu. Pałac w Chrzęsnym został odrestaurowany staraniem władz powiatowych. Jest nie tylko interesujący pod względem architektonicznym. Przez wieki jego mieszkańcami byli ludzie niepospolici. Majątek często zmieniał swoich gospodarzy. Wśród jego licznych właścicieli na uwagę zasługują zwłaszcza włodarze końca XVIII i XIX stulecia. Szczególne miejsce w historii pałacu należy do rodziny Koskowskich, którzy nabyli majątek w Chrzęsnem w roku 1859. Ich zamiłowanie do sztuki i kontakty towarzyskie sprawiły, że do Chrzęsnego zaczęli przybywać przedstawiciele inteligencji i świata artystycznego Warszawy. Od tego momentu pałac pretendował do rangi salonu artystycznego. Wincenty Koskowski miał pięć córek. Trzy z nich odegrały szczególną rolę w historii dworu. To Stanisława, Ewa i Wincentyna. Córki Wincentego Koskowskiego związały się z ciekawymi ludźmi, wywodzącymi się z kręgów artystycznych. A do Chrzęsnego zaczęli przybywać artyści, m.in. prekursor impresjonizmu - Władysław Podkowiński. Do rangi legendy urosła historia niespełnionej miłości młodego Podkowińskiego do Ewy Kotarbińskiej, żony swojego przyjaciela. Podkowiński spędzał wakacje w majątku żony malarza Juliana Maszyńskiego w Mokrej Wsi. Często też bywał w Chrzęsnem, gdzie bawiły obie siostry Koskowskie: Ewa Miłoszowa Kotarbińska i Stanisława Julianowa Maszyńska – żony znanych malarzy. Legenda artystyczna głosi, że obraz „Szał uniesień” Władysława Podkowińskiego jest świadectwem niespełnionej i w konsekwencji tragicznej miłości do Ewy Kotarbińskiej. Pałac skrywa bez wątpienia jeszcze wiele tajemnic. Warto wybrać się tam, aby podziwiać piękno architektury, jak i poznać bliżej jego historię.

Maria Różycka