Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie
“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid
 „SZKOŁA DIALOGU” - ŚLADAMI RADZYMIŃSKICH ŻYDÓW

„SZKOŁA DIALOGU” - ŚLADAMI RADZYMIŃSKICH ŻYDÓW

W ramach realizacji programu edukacyjnego „Szkoła Dialogu” grupa uczniów Liceum zaprosiła 30 maja mieszkańców Radzymina na wycieczkę śladami radzymińskich Żydów. Licealiści rozpoczęli swoje przedsięwzięcie od inauguracji spotkania w szkolnej auli, w której uczniowie wygłosili wykład poświęcony historii i kulturze Żydów w Radzyminie. Mieście, w którym dzieje radzymińskich Żydów wpisały się w część jego historii. Niestety, dzisiaj trudno tu odnaleźć ślady materialne bytności społeczności żydowskiej. Opuszczony cmentarz, kilka kamienic to wszystko, co pozostało z dawnej świetności. Trudno też uwierzyć, że w przedwojennym Radzyminie ludność żydowska stanowiła ponad 50% mieszkańców miasta. Z historią społeczności żydowskiej w naszym mieście zapoznali słuchaczy uczniowie realizujący projekt „Szkoła Dialogu”: Aleksandra Syrówka, Magadalena Wize, Szymon Cymer i Piotr Przytulski. Szkolnym koordynatorem projektu jest pani Maria Różycka.

Uczniowie przygotowali także wystawę zdjęć przedstawiających przedwojenny Radzymin i jego mieszkańców. Wystawę przygotowały uczennice klasy Ia – Joanna Wojcieszkiewicz i Martyna Budek, których wsparła pani Małgorzata Gumkowska – Murray. Następnie licealiści zaprosili gości na spacer ulicami miasta, pokazując miejsca, w których przed wojną mieściły się synagogi, cmentarz, szkoła żydowska, a także kwitł handel. Dawny Radzymin to prawdziwa Singerowska prowincja, ujmująca magią małych uliczek, kamienic i sklepików. Tego świata już nie ma, ale jego czar pozostał, chociażby na starych fotografiach czy w książkach Singera. Najbardziej trudnym momentem trasy było nakreślenie przez uczniów granic getta, z którego Niemcy wywieźli do Treblinki prawie 3 tysiące Żydów. Według relacji świadków okres okupacji przeżyło zaledwie czterdziestu radzymińskich Żydów.

Zwieńczeniem projektu „Szkoła Dialogu” będzie sesja popularnonaukowa, poświecona Singerowi, najbardziej znanemu mieszkańcowi pochodzenia żydowskiego przedwojennego Radzymina, który w 1978 roku został Laureatem Literackiej Nagrody Nobla. Sesja odbędzie się 16 czerwca.