Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie
“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid
 SZKOLENIA DLA NAUCZYCIELI FINANSOWANE Z FUNDUSZY UE

SZKOLENIA DLA NAUCZYCIELI FINANSOWANE Z FUNDUSZY UE

W dniach 16 lutego do 28 lutego uczestniczyłam w zagranicznym kursie metodyczno-językowym dla nauczycieli języka angielskiego w Colchester, najstarszym mieście Wielkiej Brytanii w hrabstwie Essex. Kurs był zorganizowany przez International Study Programmes, instytucję, która od 30 lat organizuje szkolenia dla nauczycieli w Wielkiej Brytanii, a sfinansowany z funduszy Komisji Europejskiej w ramach programu Comenius „Uczenie się przez całe życie” Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej. Celem Programu jest podnoszenie kwalifikacji nauczycieli poprzez dofinansowanie wyjazdów na kursy szkoleniowe, konferencje oraz seminaria do krajów europejskich.

W kursie „Creative Activities & Motivating Materials for the Secondary Classroom” wzięli udział nauczyciele z różnych krajów europejskich: Włoch, Czech, Słowacji, Węgier, Hiszpanii, Polski, Bułgarii oraz Szwecji. Kurs obejmował warsztaty metodyczne, wykłady poruszające kwestie wielokulturowości oraz systemu edukacji w Wielkiej Brytanii. Zajęcia prowadzone były przez wykładowców będących autorytetami w dziedzinie metodologii nauczania języka angielskiego oraz specjalistów w dziedzinie organów doradczych oraz monitorujących szkoły w hrabstwie Essex. Niezwykle ciekawym elementem kursu były wizyty w szkołach średnich i obserwacja zajęć prowadzonych przez brytyjskich nauczycieli. W trakcie kursu oraz podczas obserwacji pracy nauczycieli w szkołach brytyjskich poznałam nowe, ciekawe metody i sposoby pracy na lekcji, stworzyłam bazę ciekawych materiałów do wykorzystania na lekcji oraz miałam okazję doskonalić swoje umiejętności językowe.

Bardzo cennym doświadczeniem podczas mojego pobytu w Wielkiej Brytanii było zakwaterowanie u rodziny brytyjskiej. Była to doskonała lekcja kultury i zwyczajów brytyjskich, oraz okazja do licznych dyskusji, wymiany poglądów, a także rozwiania stereotypów na temat naszych krajów. Oczywiście nie bez znaczenia jest fakt, że bezpośredni kontakt z żywym językiem angielskim wpłynął korzystnie na moje kompetencje językowe. Miałam możliwość ciągłego rozwijania i doskonalenia praktycznych umiejętności językowych.

Dodatkową atrakcją były wycieczki do tak ciekawych miejsc jak Cambridge, Norwich i Londyn.

Dzięki międzynarodowemu charakterowi kursu, mogłam nawiązać kontakty z nauczycielami z różnych krajów europejskich, wymieniać się doświadczeniami i pomysłami, dzielić spostrzeżeniami na temat pracy z młodzieżą, jak również promować Polskę, w tym miasto Radzymin i region. Wspólnie z nauczycielami z Czech i Słowacji zamierzamy kontynuować współpracę w ramach projektu edukacyjnego, w którym weźmie udział młodzież naszych szkół.

Dzięki dofinansowaniu z Komisji Europejskiej, istnieje wiele możliwości udziału w podobnych szkoleniach dla nauczycieli nie tylko języka angielskiego. Jestem przekonana, że korzyści płynące z udziału w takiej właśnie formie doskonalenia zawodowego są ogromne, zarówno dla beneficjenta, jak również szkoły, w której nauczyciel na co dzień pracuje. Zachęcam wszystkich nauczycieli do skorzystania z okazji podniesienia swoich kwalifikacji poprzez uczestnictwo w podobnych kursach na terenie różnych krajów europejskich.

Od 1 stycznia 2014 roku program "Uczenie sie przez całe życie" zostaje zastąpiony programem Erasmus+. Wszelkie informacje na temat projektów edukacyjnych można znaleźć na stronie: www.erasmusplus.org.pl.

Anna Romaszko