Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie
“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid
 Dzień Wolności

Dzień Wolności

W ramach obchodów Dnia Wolności będącego upamiętnieniem 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów i narodzin III Rzeczpospolitej uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie uczestniczyli w spotkaniu z kombatantami AK zorganizowanym w Radzymińskim Ośrodku Kultury i Sportu w Radzyminie. Organizatorami obchodów święta był Powiat Wołomiński, Miasto Radzymin oraz Redakcja Klubu Gazety Polskiej w Radzyminie. W uroczystości uczestniczyli żołnierze AK pod dowództwem pani kpt. Weroniki Sebastianowicz - Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi. Wzruszające spotkanie bohaterów II wojny światowej, żołnierzy niezłomnych, z młodym pokoleniem było okazją do podsumowania akcji pomocy materialnej niesionej przez mieszkańców powiatu kombatantom mieszkającym na Kresach. Goście z terenów Białorusi i Litwy – Polacy, którzy walcząc w obronie naszej Ojczyzny ryzykowali życie, pomimo upływu tylu lat nadal noszą Ojczyznę dumnie w sercu, bez względu na to, że żyją poza obecnymi granicami Polski. Wśród nich znaleźli się żołnierze, którzy w czasie wojny przelewali krew pod biało-czerwonym sztandarem, walczyli w 1939 r. i poprzez Syberię oraz Kazachstan trafili pod rozkazy generałów Andersa i Maczka, sprzeciwiali się falom ekspatriacji, które miały miejsce w latach 1945–1948 i 1956–1958, przymusowej kolektywizacji i wynarodowieniu. Za swoją niezłomną postawę byli represjonowani i obecnie żyją w bardzo trudnych warunkach materialnych, nadal uznawani są za obywateli drugiej kategorii.

Pani kapitan podziękowała młodzieży i organizatorom akcji za pamięć o rodakach mieszkających na Wschodzie. Kombatanci AK z dumą podkreślili, że dzięki niezłomnej postawie rodaków w kraju i na Kresach, oporowi, który stawili represjom, wynarodowieniu i indoktrynacji możliwe było odzyskanie przez Polskę wolności. Wzruszające spotkanie zakończone zostało koncertem.

W ramach obchodów Dnia Wolności dla naszych uczniów zostały przeprowadzone lekcje obywatelskie poświęcone walce z komunizmem i jego upadkowi. Młodzież oglądała prezentację multimedialną na temat Polski powojennej, a w szczególności działalności NSZZ „Solidarność” i Lecha Wałęsy oraz przedstawiającej znaczenie i skutki wyborów 4 czerwca 1989 r.

Karolina Odelska

Jolanta Sitek