Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie
“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid


VI Sesja popularnonaukowa „GMO – rozwój czy upadek ludzkości?”

18 kwietnia 2013r

W dniu 18 kwietnia 2013 r. w LO im C.K. Norwida w Radzyminie w Auli Szkoły odbyła się po raz szósty sesja popularnonaukowa. Tegorocznym hasłem spotkania było: „GMO - rozwój czy upadek ludzkości?” W odróżnieniu od poprzednich sesji, tegoroczna poświęcona została tematyce z zakresu nauk przyrodniczo - geograficznych. Organizatorem sesji był Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Przyrodnicze pod opieką p. Justyny Bylak, p. Katarzyny Kostrzewy i p. Agaty Ołowni - Sarny.

Pani Dyrektor Urszula Zimińska powitała zaproszone osoby: pana Marka Tomasza Szkodę, doktora nauk medycznych, panią dr inż. Elżbietę Kacperską, pracownika Zakładu Międzynarodowych stosunków gospodarczych na wydziale nauk ekonomicznych SGGW w Warszawie, a także przyjaciół szkoły, grono pedagogiczne, norwidowską młodzież oraz nauczycieli i młodzież z gimnazjów.

W pierwszej części sesji zgromadzeni w auli wysłuchali wykładu pana Marka Szkody na temat: Modyfikacje genetyczne co wiemy o GMO? Pan Szkoda podkreślił, iż największe korzyści jakie niesie ze sobą stosowanie technik inżynierii genetycznej to otrzymywanie nowych leków na choroby dotychczas nieuleczalne, jednocześnie wykładowca zwrócił uwagę na potencjalne zagrożenia jakie stwarzają organizmy GMO i ich produkty, zwłaszcza jeśli chodzi o środowisko i zdrowie człowieka.

Następnie głos zabrała pani dr inż. Elżbieta Kacperska, uczestnicy sesji wysłuchali jej wykładu na temat Globalizacja gospodarki światowej. W swoim wykładzie wykładowczyni zaznaczyła, iż proces globalizacji nieuchronnie zaczyna dotykać każdą dziedzinę naszego życia, do negatywnych następstw globalizacji należą min. zanikanie tradycji i zwyczajów , marginalizacja lokalnych firm, osłabienie roli państwa, a zwiększenie roli korporacji.

Ostatnim punktem w programie sesji była finał VI edycji konkursu „Epokowe wydarzenia”, przeznaczonego dla uczniów gminnych gimnazjów oraz młodzieży z liceum.

Młodzież z liceum zaprezentowała nagrodzone prace.

W kategorii pracy literackiej I miejsce zajęła uczennica z klasy IIIC Katarzyna Kryśkiewicz, która odczytała swój esej na temat: „Stosowanie organizmów zmodyfikowanych genetycznie - korzyści i zagrożenia”. Swoje prace zaprezentowały również autorki prezentacji multimedialnych. I miejsce w kategorii prezentacji multimedialnej zajęła Klaudia Pisarek z klasy IIA, która zaprezentowała swoją pracę na temat: „GMO zabawa w Boga czy postęp ludzkości?” Uczennice z klasy IIB Milena Żmijewska i Małgorzata Gajda przedstawiły pracę, która zajęła II miejsce, zatytułowaną „Organizmy zmodyfikowane genetycznie i ich produkty wykorzystywane przez człowieka”.

W kategorii: praca plastyczna zwyciężył plakat Dagmary Fabisiak z klasy IIIB.

W Auli Szkoły została zorganizowana pokonkursowa wystawa prac gimnazjalistów w kategorii praca techniczna i praca plastyczna pod hasłem NIE ELEKTROODPADOM. Gimnazjaliści wykazali się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością, ich zabawki - eko wzbudziły ogromne zainteresowanie. Szczególnie dużo interesujących prac wykonali uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Radzyminie.

I miejsce w kategorii praca techniczna, zajęła Izabela Wrzosek z Zespołu szkół w Czarnej, która była autorką zabawki KONIK TEKTURACZEK wykonanej z materiałów odpadowych, II miejsce Magdalena Krzyżanowska z Gimnazjum nr 1 w Radzyminie, III miejsce praca Maksymiliana Więcka z Gimnazjum nr 1 w Radzyminie.

Natomiast w kategorii prezentacja multimedialna I miejsce zajęła Izabela Król z Gimnazjum nr 1 w Radzyminie.

Najlepsze prace plastyczne wykonała młodzież z zespołu Szkół im. Ks. Eleonory Czartoryskiej w Radzyminie:

I miejsce Natalia Wysokińska, II miejsce Justyna Soroko, III miejsce Weronika Kujawa.

Na zakończenie pani dyrektor Urszula Zimińska podziękowała gościom i uczestnikom spotkania.

Sesja 2013