Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie
“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid


Spotkanie w Klubie Europejskim.

„Moja Szkoła w Unii Europejskiej”

15 marca 2013r

W dniu 15 marca 2013r. odbyło się spotkanie Klubu Europejskiego, podczas którego został rozstrzygnięty etap szkolny konkursu oraz prezentacja wyników projektu. Gościliśmy podczas niego pana Adama Szagę, studenta III roku w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, panią Urszulę Zimińską, Dyrektora Szkoły, panie: Karolinę Odelską i Jolantę Sitek, opiekunów koła europejskiego oraz uczniów z klas o profilu europejskim: ID, IIB i IID oraz z klasy IIC o profilu humanistycznym.

Prowadzący uroczystość uczniowie poinformowali, że podczas posiedzenia zostaną poruszone następujące tematy: dyplomacji, zadań Ministerstwa Spraw Zagranicznych, miejsca Polski w strukturach organizacji europejskich, Grupy Wyszehradzkiej oraz współpracy międzynarodowej w naszym liceum.

Prowadzący poinformowali także, że w tym roku szkolnym uczniowie naszego liceum przystąpili do X edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Moja Szkoła w Unii Europejskiej” organizowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wyjaśnili, że jest to projekt, którego celem jest zrealizowanie w szkole działań informacyjno-edukacyjnych o Unii Europejskiej, Grupie Wyszehradzkiej i polskiej dyplomacji. Przedstawili, że jednym z zadań było przygotowanie prac konkursowych, które zostały zaprezentowane podczas zebrania Klubu na specjalnej wystawie poświęconej tematyce konkursowej, a nagrodzone prace zostaną także przedstawione przez Laureatów w trakcie spotkania.

Pan Adam Szaga przedstawił wykład poświęcony polskiej polityce zagranicznej i dyplomacji. Pan Adam Szaga jest studentem III roku w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, w szczególności interesuje się Azją Wschodnią. Pasjonuje się zwłaszcza polityką, historią i kulturą Japonii. Jest Sekretarzem redakcji Przeglądu Spraw Międzynarodowych Notabene, stale związany jest także z Centrum Studiów Polska-Azja.

Następnie prowadzący poprosili panią Dyrektor Urszulę Zimińską o zabranie głosu oraz rozstrzygnięcie etapu szkolnego konkursu „Moja Szkoła w Unii Europejskiej” w kategoriach opracowania pisemnego oraz prezentacji multimedialnej.

W kategorii pracy pisemnej

I miejsce zdobyła Sylwia Rępalska z klasy IIA,

II miejsce uzyskał Cezary Wardak z klasy IIC,

III miejsce: Marlena Górecka z klasy IIC.

Wyróżnienia uzyskali: Sandra Parzych z klasy IC, Piotr Przytulski z klasy ID, Paulina Szwaczyk z klasy IID, Iwona Rasińska z klasy IID, Paulina Chlebowska z klasy IIIC, Paweł Rosa z klasy IIC.

W kategorii prezentacji multimedialnej

I miejsce zdobyła Patrycja Jóźwiak z klasy IIIC,

II miejsce uzyskała Kamila Kostrzębska z klasy IIIC,

III miejsce: Martyna Marczuk z klasy IIC i Łukasz Winek z klasy IID.

Nagrodę specjalną oraz prawo reprezentowania naszej szkoły na szczeblu wojewódzkim zdobyła Katarzyna Wilczyńska z klasy IIC.

Laureaci otrzymali nagrody książkowe, a wyróżnieni uczniowie dyplomy. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali Kalendarze Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie „Jestem Europejczykiem”.

Kolejnym punktem programu spotkania było zaprezentowanie fragmentu nagrodzonego eseju „Dziedzictwo historyczne i perspektywy współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej” przez Sylwię Rępalską z klasy IIA.

Swoją prezentację multimedialną „Grupa Wyszehradzka jako przykład dobrosąsiedzkiej współpracy Europejczyków” przedstawiła Patrycja Jóźwiak z klasy IIIC.

Katarzyna Wilczyńska z klasy IIC przedstawiła nagrodzoną prezentację multimedialną „Jak rozumiem motto polskiej dyplomacji: Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć?"

Na zakończenie prowadzący podsumowali, że celem spotkania była aktywizacja młodzieży wokół aktualnych wydarzeń w Unii Europejskiej oraz przybliżenie problematyki współczesnej służby dyplomatycznej. Uczestnicząc w tej inicjatywie, uczniowie zapoznawali się z zagadnieniami związanymi ze współczesną dyplomacją i jej rolą w polityce międzynarodowej państwa oraz, w związku z objęciem w dniu 1 lipca 2012 roku przez Polskę rocznej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej (V4), ze współpracą regionalną jej członków – Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Zebranie koła prowadzili Katarzyna Klimkiewicz i Piotr Przytulski z klasy ID.