Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie
“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid


Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w „Norwidzie”

Rok szkolny 2012/2013

„Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej” to projekt realizowany w naszej szkole pod kierunkiem pani Edyty Maciejskiej. W tym roku szkolnym ten cykl spotkań w kinie „Muranów” został zatytułowany „Trudne tematy”.

O cyklu „Trudne tematy”.

Wybrane tytuły cyklu stanowią punkt wyjścia do dyskusji o tym, z czym nastolatek spotyka się na co dzień w szkole, wśród znajomych lub dociera do niego ze świata mediów. Filmy w tym cyklu dotykają najbardziej palących problemów współczesności. Odzierają one istotę rzeczy ze stereotypów i tłumaczą ją na wyrazistych przykładach, pozostając jednocześnie z daleka od epatowania okrucieństwem czy erotyką.

Klub Filmowy - 30.10. 2012 r. – „Polowanie na króliki”. Relatywizm kulturowy. Jeszcze czterdzieści lat temu rząd australijski w ramach swojej polityki izolował aborygeńskie dzieci od rodziców, aby integrować je z białymi mieszkańcami kraju. Film opowiada o kolonialnym okrucieństwie, które wynika z relatywizmu kulturowego.

Klasy III - 21.11.2012 r. – „C.R.A.Z.Y.”. Homoseksualizm. Chłopak wychowany w tradycyjnej rodzinie pewnego dnia wyznaje , że jest gejem. C.R.A.Z.Y. to film opowiadający o próbie określenia siebie w świecie pełnym stereotypów oraz o potrzebie akceptacji.

Klasa IIA - 11.12.2012 r. – „Wymyk”. Odpowiedzialność. Brutalny napad, którego ofiarą jest Jerzy, a niemym świadkiem jego brat Albert, to początek historii o winie i karze, wyrzutach sumienia i konsekwencjach decyzji, które podejmujemy. Realistyczny obraz rodzinnych relacji, które zostają zburzone przez tragedię i wzajemne oskarżenia.

Klasa IIB - 16.01.2013 r. – „China Blue”. Prawa człowieka. Dokument o chińskich nastolatkach, które zaczynają pracę w fabryce ubrań. Wstrząsające zestawienie młodzieńczych ideałów z brutalną rzeczywistością wyzyskiwania pracowników i łamania ich podstawowych praw. Dokument, który powinien obejrzeć każdy, ponieważ każdy z nas kupił przynajmniej kilka rzeczy made in China.

Klasa IIC - 22.02.2013 r. – “Berlin Calling”. Uzależnienie. Popularny DJ, intensywnie pracujący nad kolejną płytą, wspomaga się narkotykami. Nałóg przejmuje kontrolę nad jego życiem zawodowym i prywatnym. Wkrótce fatalne konsekwencje uzależnienia stają się odczuwalne dla niego i jego najbliższych.

Klasa IID - 26.03.2013 r. – „Ja też!”. Upośledzenie. Bezpretensjonalny obraz dojrzewania do samodzielności. Daniel to 34- latek z zespołem Downa, który usiłuje udowodnić rodzinie i przyjaciołom, że upośledzenie nie musi oznaczać braku niezależności. Jak pomagać, by nie ograniczać?

Klasa IA - 24.04.2013 r. – „XXY”. Poszukiwanie tożsamości. Alex ma 15 lat. Pytania, które sobie zadaje są o wiele trudniejsze niż te, z którymi borykają się inne nastolatki. Jako hermafrodyta musi zadecydować o swojej płci. Czy młody człowiek może żyć w zgodzie ze sobą? Jaki wpływ ma na niego otoczenie?

Klasa IC - 20.05.2013 r. – „Nietykalni”. Niepełnosprawność. Philips jest bogatym arystokratą i mieszka w najdroższej dzielnicy Paryża. Jest całkowicie sparaliżowany i musi zatrudnić nowego pielęgniarza. Wybór pada na Drissa, który właśnie wyszedł z więzienia i stara się o zasiłek. Zderzenie dwóch światów obfituje w wiele zabawnych sytuacji. Czy poruszanie się na wózku musi oznaczać wykluczenie? Jak go uniknąć?

Klasa ID - 18.06.2013 r. – „Zakazane owoce”. Wkraczanie w dorosłość. Dwie nastolatki wychowane w zamkniętej, tradycyjnej społeczności na skandynawskiej prowincji, mimo zakazu rodzin, postanawiają wyruszyć na podbój „wielkiego świata”. Są ciekawe wszelkich nowości, chcą spróbować „zakazanych owoców” dorosłego, wielkomiejskiego życia. Wkroczenie w dorosłość przyniesie im zarówno radość, jak i wiele rozczarowań.