“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid
Sesja popularnonaukowa
Dlaczego lubimy rywalizacje sportowe?
30 marca 2012
30 marca odbyła się w naszym Liceum V sesja popularnonaukowa, tym razem poświęcona problematyce sportowej. Niemniej temat sesji zobligował organizatorów do poszerzenia poruszanych zagadnień o tematykę społeczną, psychologiczną, jak i językoznawczą. Koordynatorem przedsięwzięcia była pani Edyta Maciejska, nauczycielka języka polskiego. Tegoroczna tematyka sesji nie jest przypadkowa i wpisuje się w kalendarz wydarzeń sportowych, których ukoronowaniem będzie EURO 2012.
Sesję otworzyła dyrektor Szkoły pani Urszula Zimińska, która podkreśliła wartość sportu w życiu człowieka oraz jego wpływ na zdrowie i relacje międzyludzkie. Wśród uczestników sesji nie zabrakło przedstawicieli środowiska akademickiego, m.in. gościliśmy dr. Tomasza Wroczyńskiego, dr Magdalenę Trysińską z Uniwersytetu Warszawskiego, a także przyjaciół szkoły, m.in. pana Kazimierza Gumkowskiego, przewodniczącego Związku Sybiraków w Radzyminie, ks. Stanisława Kucia oraz działaczy sportowych i zawodników, a wśród nich absolwentów Szkoły, osiągających sukcesy sportowe w łucznictwie: Justynę Kobak, Katarzynę Kobak, Konrada Przesmyckiego.
W dalszej części sesji uczestnicy wysłuchali wykładu dr Magdaleny Trysińskiej, pracownika naukowego Instytutu Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego, na temat „Kultura języka sprawozdawców sportowych”. Pani Trysińska zwróciła uwagę nie tylko na specyfikę wypowiedzi komentatorów sportowych, ale także na emocjonalność przekazu, często prowadzącą do powstania ciekawych form leksykalnych czy frazeologicznych, niekiedy nie mających nic wspólnego z normą języka.
Następnie głos zabrał pan Robert Marcinkiewicz, wieloletni zawodnik Stelli Kielce, trener klubu KS ROKiS i RKS Marymont Warszawa. Pan Marcinkiewicz odniósł się do zdrowotnych walorów aktywności fizycznej, a także poinformował o sukcesach absolwentów Szkoły w łucznictwie. Kolejnym przedstawicielem środowiska sportowego, który zechciał podzielić się swoimi refleksjami odnośnie rywalizacji sportowej był pan Jan Pstrzoch, w-ce mistrz Polski w łucznictwie.
Po wystąpieniach sportowców zostały rozstrzygnięte prace konkursowe, tematycznie związane z problematyką sesji i wpisujące się w coroczną edycję konkursu „Epokowe wydarzenie”. W tym roku napłynęło do szkoły bardzo dużo prac, a autorzy najlepszych z nich zostali nagrodzeni.
Gimnazjaliści
Kategorie:
-
Sprawozdanie z imprezy sportowej
- Mateusz Kędzierski, Gimnazjum nr 2 w Radzyminie Prezentacja multimedialna
- Adriana Wagner, Gimnazjum nr 2 w Radzyminie Kategoria plastyczna – plakat „Piękno Sportu”
- Marta Kucińska ,Gimnazjum nr 1 w Radzyminie
- Karolina Gąsior, Gimnzajum nr 2 w Radzyminie II miejsce
- Martyna Derlacz, Gimnzajum nr 2 w Radzyminie III miejsce
- Wiktoria Golba, Gimnazjum nr 1 w Radzyminie
- Piotr Paszkowski, Gimnazjum nr 1 w Radzyminie
I miejsce
Liceum
Kategorie:
-
Sprawozdanie z imprezy sportowej
- Ewelina Boguś, kl. IIIe Dlaczego lubimy rywalizacje sportowe? (esej)
- Ewelina Wiśniewska, kl.Ic Wyróżnienia:
- Katarzyna Kozon, kl.IIc
- Kamila Kostrzębska, kl. IIc
- Michał Budzszewski, kl. IIIb
- Paulina Maniecka, kl. IId
- Klaudia Raniewicz, kl. IIb
- Dagmara Fabisiak, kl. IIb Kategoria multimedialna: HISTORIA IGRZYSK OLIMPIJSKICH
- Karol Matusiak, kl. II b II miejsce
- Milena Żmijewska, kl. Ib
- Zuzanna Suwalska, kl. IIa
- Renata Godlewska, kl. Ib III miejsce
- Łukasz Winek, kl. Id Kategoria multimedialna: HISTORIA EURO
- Aleksander Klos, kl. IId II miejsce
- Milena Żmijewska, kl.Ib
- Małgorzata Gajda , kl.Ib III miejsce
- Krystian Romsicki , kl.Ib
- Bartłomiej Pisarek , kl Ib Kategoria plastyczna
- Kamila Kostrzębska, kl. IIc
- Małgorzata Cwyl, kl.IIc
I miejsce
I miejsce
I miejsce
I miejsce
I miejsce
Na zakończenie sesji wystąpił szkolny zespół muzyczny „Anima Mea” pod kierunkiem pani Klary Pietruczuk w repertuarze utworów o tematyce sportowej.