Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie
“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid

„Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w Norwidzie”

Rok szkolny 2011/2012

„Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej” to projekt o dziewięcioletniej tradycji, który powstał z myślą o edukacji filmowej młodych widzów. Obecnie jest realizowany w kinach studyjnych i lokalnych w 22 miastach w Polsce. W naszym liceum koordynatorem projektu jest pani Edyta Maciejska, opiekun Klubu Literackiego „Salony Mistrza Norwida”. Młodzież z naszej szkoły uczestniczy w wyjazdach na spektakle filmowe do Kina „Muranów”. Cykl „Kino Współczesne” to zestaw filmów, których walory estetyczne i artystyczne są ogromne. W jego skład wchodzą nie tylko interesujące fabuły, lecz także dokumenty zaangażowane społecznie, które gościły na ekranach najlepszych kin w Polsce. Dzięki nim młody widz może zapoznać się z ambitnym kinem niszowym i zyskać wiedzę o alternatywie dla wielkich superprodukcji, która będzie pomocna w kształtowaniu świadomej i krytycznej postawy wobec propozycji współczesnego kina. Filmy z tego cyklu pozwalają przyjąć różnorodne perspektywy patrzenia na obecna rzeczywistość, podejmują tematy zarówno naszej własnej, jak i obcej nam kultury.

Harmonogram wyjazdów do kina w naszej szkole:

  • 10 października 2011 r. – klasa IIA - „Tlen”, reż. I. Wyrypajew, Rosja 2009 – Filmowa wersja sztuki Iwana Wyrypajewa, jednego z najpopularniejszych rosyjskich dramaturgów współczesnych. Film bawiący się estetyką, bliższy teledyskowi niż filmowi fabularnemu, częściowo animowany, stylizowany na interaktywną stronę internetową, a warstwie treści silnie metafizyczny.
  • 16 listopada 2011 r. – klasa IIB – „Pożegnania”, reż. Y. Takita, Japonia 2008 – Daigo Kobayashi traci posadę wiolonczelisty w tokijskiej orkiestrze i powraca a w rodzinne strony. Odpowiada na ogłoszenie o pracy, lecz wkrótce dowiaduje się, że wbrew wcześniejszym oczekiwaniom, jego nowe zajęcie nie będzie etatem w biurze podróży… „Pożegnania” nagrodzone Oscarem dla najlepszego zagranicznego filmu to kino, które wzrusza i bawi do łez, a przede wszystkim pokazuje, czym są radość i piękno życia.
  • 20 grudnia 2011 r. – klasa IIC – „Bracia Karamazow”, reż. P. Helenka, Czechy, Polska 2008 – Akcja tocząca się równolegle w dwóch płaszczyznach: festiwalu teatralnego, na który przybywa grupa praskich aktorów i wewnątrz świata przedstawionego adaptacji „Braci Karamazow”. Niezwykle udane i wyważone połączenie czeskiego poczucia humoru z powagą i głębia powieści Fiodora Dostojewskiego.
  • 30 stycznia 2012 r. – klasa IID – „Zero”, reż. P. Borowski. Polska 2009 – Historia, w której przecinają się drogi wielu osób, a każda ich decyzja będzie miała konsekwencje nie tylko dla nich samych. Reżyser, który wykorzystuje popularne w kinie światowym wzorce narracyjne, opowiada o przypadkowości ludzkiego losu i braku szczęścia w królestwie szkła i betonu. Otrzeźwiające spojrzenie z góry na zagubioną i samotną w kilkumilionowym mieści społeczność.
  • 21 lutego 2012 r. – klasa IIIA – „Spotkania na krańcach świata”, reż. W. Herzog. W. Brytania, USA, 2007 – Znudzeni codziennością wybitni naukowcy porzucają dotychczasowe życie i osiedlają się w surowych warunkach Antarktydy, gdzie spotyka ich reżyser. Mistrzowsko zobrazowane ”Spotkania na krańcach świata” pokazują, w jak nietypową stronę może zmierzać życie i jak wielką wagę maja pytania „kim jesteś?” i „o czym marzysz?”.
  • 16 marca 2012 r. – klasa IA – „Yes-Meni naprawiają świat”, reż. A. Bichlbaum, M. Bonanzo, Francja 2008 – Alterglobaliści Andy Bichlbaum i Mike Bonanz, czyli Yes-Meni, postanawiają w nietypowy sposób naprawić świat, a raczej zmusić przedstawicieli rządu, koncernów i mediów, by zaczęli go naprawiać. Przepełniony humorem i serią gagów dokument pełnometrażowy, który, nawet – jeśli nie odmienił całego świata – z pewnością otworzył widzom oczy na to, jak wiele wymaga naprawy.
  • 26 kwietnia 2012 r. – klasa IB – „Klasa”, reż. L. Cantem, Francja 2008 – Francis jest wychowawcą grupy, która okazuje się mikroskopem osobowości, narodowości, postaw i emocji. Na przykładzie nagrodzonej Złotą Palmą „Klasy” reżyserowi udało się opowiedzieć o paradoksach współczesnej rzeczywistości.
  • 21 maja 2011 r. – klasa IC – „Wyjście przed sklep z pamiątkami”, reż. Bansky, USA, W. Brytania, 2010 – Dokumentalna prowokacja Bansky’ego – jednej z najważniejszych postaci street artu a jednocześnie artysty, o którym nic nie wiadomo na pewno. Film nie rozjaśni tej wielkiej tajemnicy, nie ma też takich aspiracji. Jest za to ironicznym komentarzem dla złożoności współczesnej sztuki i sposobu jej promocji. Przykład ożywczego zamieszania jakie Bansky wprowadza w kinie, na ulicy i w naszych głowach.
  • 15 czerwca 2012 r. – klasa ID – „W lepszym świecie”, reż. S. Bier, Dania 2010 – Christian po śmierci matki przeprowadza się z ojcem do Danii. Elias przeżywa separacje rodziców częste wyjazdu ojca, który pracuje w afrykańskim szpitalu. Kiedy chłopcy zasiądą razem w szkolnej ławie, losy ich samych oraz ich rodzin splotą się nieodwracalnie. Christian i Elias przekroczą barierę oddzielającą dziecięcą niewinność od świadomości swoich czynów i konieczności ponoszenia konsekwencji własnych decyzji. Punktem odniesienia stanie się dla nich świat dorosłych – rodziców, którzy w codziennym życiu nieświadomie zacierają granice miedzy czernią i bielą.