Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie
“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid

Wycieczki patriotyczne

listopad 2011

Święto Odzyskania Niepodległości to wyjątkowe i ważne wydarzenie w Naszej Szkole.

Co roku obchodzimy je organizując Szkolny Konkurs Historyczny oraz uczestnicząc w wycieczkach przybliżających uczniom historię regionu i Polski. Wychowawcy klas, przy współpracy z p. Karoliną Odelską – nauczycielem historii, w roku szkolnym 2011/2012 podjęli się przybliżenia uczniom następującej problematyki: uczniowie klas pierwszych mieli okazję odwiedzić Garnizon Stołeczny Wojska Polskiego oraz odbyć lekcję w Sali Tradycji i przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Klasy drugie zaproszone zostały na spektakl „Dziady”, będący adaptacją jednego z największych dzieł dramatycznych jakie wyszły spod pióra naszego wieszcza – Adama Mickiewicza. Maturzyści zwiedzali Dom Spotkań z Historią w Warszawie oraz parlament i odbyli lekcję dotyczącą procesu legislacyjnego.

Młodzież oprowadzona została przez przewodnika po najważniejszych miejscach obu Izb tj.: sala obrad Senatu, Sejmu, Sala Kolumnowa, Korytarz Marszałkowski oraz miejsca pamięci związane z funkcjonowaniem instytucji demokratycznych. W otoczeniu wnętrz parlamentarnych uczniowie poznali poszczególne elementy procesu legislacyjnego, zadania i uprawnienia posłów oraz senatorów, a także tradycje związane z piastowaniem najwyższych w państwie urzędów.

Duże wrażenie na młodzieży wywarła ekspozycja lasek marszałkowskich. Ten symboliczny obecnie przedmiot kojarzony jest współcześnie z powagą i dostojeństwem. Niegdyś miał liczne i bardziej przyziemne zadania – służył utrzymaniu porządku na sali obrad oraz służył przechowywaniu ważnych dokumentów. Po dyskusji na temat cenzusu wieku obowiązującego posłów uczniowie omgli przyjrzeć się z bliska nieoficjalnemu życiu politycznemu w sejmowych kuluarach. Spotkali wieku słynnych polityków, udzielających wywiadów prasie oraz dziennikarzy znanych z prowadzenia programów publicystycznych. Dzięki tej wizycie, pełnoletni już uczniowie doświadczyli powagi instytucji demokratycznych i zachęceni zostali do pogłębiania swojej wiedzy i uczestniczenia w różnych formach życia obywatelskiego.

W Domu Spotkań z Historią młodzież uczestniczyła w zajęciach poświęconych niechlubnej karcie z historii XX wieku – okresowi totalitaryzmów. Nazizm faszyzm i komunizm zmieniły oblicze minionej epoki i przyczyniły się do wybuch II wojny światowej ze wszystkimi jej tragicznymi konsekwencjami dla narodu polskiego. Kult wodza, łamanie powszechnych praw człowieka, terror, cenzura i wszechobecna propaganda zniszczyły społeczeństwa Rosji i Niemiec. Nauczyciel prowadzący zajęcia wskazał na najniebezpieczniejsze przejawy ideologii totalitarnej i za pomocą materiałów multimedialnych udowodnił ten destruktywny wpływ. Ciekawym elementem lekcji były plakaty i zdjęcia z epoki przedstawiające wodzów w otoczeniu dzieci i kobiet kontrastujące z tysiącami ofiar zbrodniczych systemów. Po zakończeniu wykładu uczniowie w formie warsztatów pracowali w zespołach nad własną wizją konsekwencji totalitaryzmu, a także zwiedzali wystawę Jerzego S. Majewskiego i Tomasza Markiewicza poświęconą odbudowie Warszawy po II wojnie światowej Ukazywała ona skalę zniszczeń i prezentowała zabytki, zarówno te odtworzone jak i te które zniknęły z pejzażu miasta już w trakcie odbudowy. Wycieczka została zakończona krótkim spacerem po warszawskim Starym Mieście.

Karolina Odelska
Maria Andrasik kl. IIId

Senat


Dom Spotkań z Historią