Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie
“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid

Święto Odzyskania Niepodległości

W tym roku szkolnym, podobnie jak w poprzednim, nauczyciele historii: pani Karolina Odelska i pani Jolanta Sitek zorganizowały Szkolny Konkurs Historyczny „2010 – Rok Wielkich Rocznic”. Patronat nad konkursem sprawowała pani Urszula Zimińska, Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Radzyminie.

Celem konkursu było pogłębianie wśród młodzieży znajomości historii Polski i regionu: 600 rocznica bitwy pod Grunwaldem, 90 Rocznica Bitwy Warszawskiej, 30 Rocznica powstania „Solidarności”, szerzenie wśród młodzieży wiedzy o miejscu Polski w Europie (zarówno w aspekcie historycznym, jak i współczesnym), propagowanie polskich osiągnięć w historii oraz aktywizacja młodych miłośników historii. Konkurs był skierowany do wszystkich uczniów naszej szkoły. Uczestnicy mogli wziąć udział‚ w następujących kategoriach konkursu: indywidualnym turnieju wiedzy z zakresu historii; konkursie pisemnych prac – esejów; konkursie prac plastycznych – plakatów lub opracowaniu prezentacji multimedialnych. Finał konkursu odbył się 10 listopada 2010 roku w Auli Szkoły. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni – otrzymali nagrody książkowe. Najlepsze prace zostały zaprezentowane społeczności szkolnej.

Uroczystość prowadziła Monika z klasy IIA.

Komisja konkursowa w składzie: pani dr Urszula Zimińska, pani mgr Lidia Wize, pani mgr Karolina Odelska, pani mgr Jolanta Sitek wyłoniła laureatów konkursu. W kategorii eseju uczestnicy przygotowywali pracę na jeden spośród tematów:

  1. Dokonaj oceny bitwy pod Grunwaldem oraz przedstaw jej krótko- i długotrwałe skutki dla Polski i Europy.
  2. Omów znaczenie Bitwy Warszawskiej dla dziejów Polski i Europy.
  3. Wyjaśnij, jak powstała i jaką rolę odegrała „Solidarność” w historii powojennej Polski, Europy i świata.
I miejsce w tej kategorii zdobyła Agnieszka Wojcieszkiewicz z klasy IIID, II miejsce Aleksandra Siebierwska z klasy IIC, III miejsce Magdalena Myśliwiec z klasy IIC, Katarzyna Kryśkiewicz z klasy IC, Kamila Kostrzębska z klasy IC. Wyróżnienia otrzymali: Marlena Stankiewicz z klasy IIC, Aleksandra Ołdak z klasy IIC, Karolina Biedrzycka z klasy IIC, Piotr Całka z klasy IB, Damian Pawlak z klasy IIIA, Aleksander Klos z klasy ID.

W kategorii praca plastycznej uczestnicy przygotowywali plakat przedstawiający:

  1. 600 rocznicę zwycięstwa pod Grunwaldem.
  2. 90 rocznicę pokonania bolszewików w Bitwie Warszawskiej.
  3. 30 rocznicę powstania i działalności NSZZ „Solidarność”.
I miejsce otrzymała Dominika Wardakowska z klasy IIIC, II miejsce Magdalena Sobolewska z klasy IID, III miejsce Paulina Chlebowska z klasy IC, Anna Remisz z klasy IB, Anna Siedlarczyk z klasy IC. Wyróżnienia zdobyli: Magdalena Sasin z klasy IID, Joanna Pakuła z klasy IC, Paulina Ber z klasy IID, Magdalena Chmiel z klasy IB, Anna Grądzką z klasy IIE, Monika Kowalska z klasy ID, Angelika Matusiak z klasy IA.

W kategorii prezentacji multimedialnej uczniowie opracowywali jeden spośród tematów:

  1. Polska czasów Jagiellonów i jej miejsce w Europie XV- XVI wieku.
  2. Polityka zagraniczna II Rzeczypospolitej i rola Polaków podczas II wojny światowej.
  3. Walka Polaków z systemem komunistycznym i upadek komunizmu w Polsce i w Europie.
I miejsce zdobyli: Bartosz Karpiński z klasy IIIA oraz Michał Budziszewski z klasy IIB, II miejsce Katarzyna Waś z klasy IID, II miejsce Aleksandra Dobczyńska z klasy IIC. Wyróżnienia otrzymały: Małgorzata Cwyl z klasy IC oraz Patrycja Jóźwiak z klasy IC.

Na zakończenie odbył się turniej wiedzy historycznej. Jego uczestnicy musieli się wykazać umiejętnością umiejscawiania w czasie ważnych wydarzeń i postaci z zakresu historii Polski. oraz znajomością historii Polski i powszechnej oraz dziejów regionu z zakresu następujących zagadnień:

  • Polska czasów Jagiellonów i jej znaczenie w Europie XV-XVI wieku.
  • Odzyskanie niepodległości i sytuacja polityczna w II Rzeczypospolitej.
  • 30 rocznica powstania i działalności NSZZ „Solidarność”.
I miejsce zdobył Daniel Rak z klasy IIIC, II miejsce Przemysław Śledź z klasy IIA, III miejsce Radosław Berliński z klasy IIC, IV miejsce Dominik Ciach z klasy IIC, V miejsce Jarosław Kurek z klasy IIC. Wyróżnienia otrzymali: Damian Pawlak z klasy IIIA, Monika Szczepanik z klasy IIA, Łukasz Kowalski z klasy IIID, Tomasz Wróblewski z klasy ID, Dawid Werelich z klasy IID.

Święto Odzyskania Niepodległości młodzież z naszego liceum upamiętnia również poprzez udział w lekcjach muzealnych w warszawskich muzeach. W listopadzie wszystkie klasy pod opieką wychowawców uczestniczyły w takich wyjazdach.

więcej