“Piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.” Cyprian Kamil Norwid
Program profilaktyczny "Carpe Diem"
24 kwietnia 2011 w ramach programu profilaktycznego- wychowawczego odbył się spektakl pt. Carpe diem w wykonaniu teatru krakowskiego im. Marka Kotańskiego. Sztuka miała na celu zapobiegać i przestrzegać przed dopalaczami. Pytanie , czy młodzi ludzie po dotarciu do końca przedstawienia, nie będą szukać mocniejszych wrażeń?
Banalna historia. Ona tuż przed maturą, prymuska, mądra, ambitna. Lubi grać na gitarze, ma sprecyzowane plany na przyszłość. On, wyluzowany bywalec dyskotek, festiwali, żyje chwilą. Spotykają się przypadkiem. Przyjaźń rozkwita, aż w końcu on częstuje ją dopalaczem. Dziewczyna ulega. To scenariusz przedstawienia jak z życia wzięty.
Teatr profilaktyczny miał na celu ostrzeżenie młodzieży przed zgubnymi skutkami zażywania wszelkich środków odurzających, w tym dopalaczy. Młodzi aktorzy odwiedzają szkoły w całej Polsce, jak również i naszą, aby pokazać drogę od pierwszego razu, kiedy diler podstępem zdobywa zaufanie ofiary, a potem staje się katem. Uzależniony człowiek traci przyjaciół, rodzinę i jest sam. Głównym celem spektaklu jest to, aby wiedzieć przed szkodą i w ten sposób pozbawić młodzieży komfortu niewiedzy, jak również ostrzec, jakie są konsekwencje zdrowotne, prawne, psychiczne i społeczne zażywania dopalaczy.
Po spektaklu były policjant, ochroniarz dyskotek, odpowiadał na pytania młodzieży i rozwiewał wszelkie mity na temat dopalaczy.